The following is an OFFICIAL football playoff field based on final scores for Week 9 games.
11:55 pm Update: The WIAA has released its "preliminary" Playoff Field and it matches up 100% with what we have posted. See the WIAA list here.
Based on scores in the WSN database, there were 217 teams that finished with conference records of .500 or better. Team 218 is the Washburn co-op, which finished .500 overall as an Independent team.
That means 6 teams with sub-.500 conference records would make the playoffs. New this year, the first tiebreaker is conference winning percentage. Cloverwood teams Greenwood/Granton, McDonell Central, and Newman Catholic get spots with 4-5 conference records.
There are then 23 teams tied with 3-4 conference records. The next tiebreaker is combined conference winning percentage of defeated conference opponents. Kenosha Bradford had the highest number of those 23 teams, followed by Campbellsport. The last spot is a tie between Kiel and Wausaukee.
Kiel and Wausaukee did not play head to head, nor did either beat their conference champion. So, we go next to win/loss percentage vs the playoff field as determined by steps 1, A-D (aka, teams that finish above .500 in conference). Both teams had just one win using this tiebreaker. On we go to defeated conference opponents overall winning percentage. Kiel has a sizable lead there with a .333 mark versus Wausaukee's .230 and thus grabs the last spot.
Division One
Group A Seeding Meeting Host – at Wausau West (Chairperson - Otis Chambers, Bay Port)
Schools: Appleton East, Appleton North, Bay Port, Eau Claire Memorial, Green Bay Preble, Hudson, Neenah, Wausau West
Group B Seeding Meeting Host – Hartford
Schools: Arrowhead, Hartford Union, Manitowoc Lincoln, Menomonee Falls, Milwaukee King, Milwaukee Riverside, Mukwonago, Muskego
Group C Seeding Meeting Host – at Sun Prairie (Chairperson - Jeremy Schlitz, Madison Memorial)
Schools: Fond du Lac, Janesville Craig, Kimberly, Madison La Follette, Madison West, Middleton, Sun Prairie, Verona
Group D Seeding Meeting Host – Oak Creek (Room 123, Please park in parking lot in southwest corner of the building and enter door #28. Contact person: Mike Bartholomew)
Schools: Badger, Franklin, Kenosha Bradford, Kenosha Indian Trail, Marquette, Milwaukee Hamilton, Milwaukee Pulaski/Arts/Reagan, Oak Creek
Division Two
Group A Seeding Meeting Host – at Wausau West HS (Andy Kolosso, Hortonville)
Schools: Ashwaubenon, De Pere, Holmen, Hortonville, Menasha, Menomonie, Merrill, Superior
Group B Seeding Meeting Host – Germantown
Schools: Brookfield Central, Brookfield East, Cedarburg, Germantown, Homestead, Milwaukee Madison, Oshkosh North, Whitefish Bay
Group C Seeding Meeting Host – Watertown
Schools: DeForest, Hamilton, Milton, Oregon, Slinger, Stoughton, Watertown, Waunakee
Group D Seeding Meeting Host – Greendale
Schools: Burlington, Greendale, Greenfield, Milwaukee Bradley, South Milwaukee, Waterford, Waukesha West, Wilmot Union
Division Three
Group A Seeding Meeting Host – West Salem
Schools: Antigo, La Crosse Logan, Mosinee, New Richmond, Onalaska, Osceola, Rice Lake, West Salem
Group B Seeding Meeting Host – Xavier
Schools: Berlin, Luxemburg-Casco, Notre Dame, Plymouth, Seymour, Waupaca, West De Pere, Xavier
Group C Seeding Meeting Host – Monona Grove
Schools: Big Foot, Elkhorn, Evansville/Albany, Jefferson, McFarland, Monona Grove, Mount Horeb/Barneveld, Reedsburg
Group D Seeding Meeting Host – Wisconsin Lutheran
Schools: Brown Deer, Catholic Memorial, Kewaskum, Pewaukee, Pius XI, Saint Francis, Two Rivers, Wisconsin Lutheran
Division Four
Group A Seeding Meeting Host – Spooner
Schools: Black River Falls, Ellsworth, Northland Pines, Northwestern, Saint Croix Central, Somerset, Spooner, Washburn/Bayfield/South Shore
Group B Seeding Meeting Host – Wrightstown
Schools: Denmark, Freedom, Kiel, Peshtigo, Roncalli, Southern Door, Valders, Wrightstown
Group C Seeding Meeting Host – Wautoma
Schools: Adams-Friendship, Bloomer, Campbellsport, Columbus, Little Chute, Omro, Spencer/Columbus Catholic, Wautoma
Group D Seeding Meeting Host – Marshall
Schools: Brodhead/Juda, Clinton, Kettle Moraine Lutheran, Lodi, Marshall, Platteville, River Valley, University School
Division Five
Group A Seeding Meeting Host – Cameron
Schools: Cameron, Chequamegon, Chetek-Weyerhaueser, Colfax, Grantsburg, Regis, Stanley-Boyd, Unity
Group B Seeding Meeting Host – Bonduel
Schools: Amherst, Bonduel, Colby, Iola-Scandinavia, Kewaunee, Mishicot, Niagara/Goodman/Pembine, Stratford
Group C Seeding Meeting Host – Poynette
Schools: Arcadia, Auburndale, Laconia, Lancaster, Osseo-Fairchild, Pardeeville, Poynette, Westby
Group D Seeding Meeting Host – Brookfield Academy
Schools: Brookfield Academy, Cambridge, Cedar Grove-Belgium, Howards Grove, Racine St. Catherines, Shoreland Lutheran, Waterloo, Winnebago Lutheran
Division Six
Group A Seeding Meeting Host – Lake Holcombe
Schools: Athens, Boyceville, Elmwood/Plum City, Greenwood/Granton, Hurley, Lake Holcombe/Cornell, Marathon, Spring Valley
Group B Seeding Meeting Host – Lourdes Academy
Schools: Algoma, Coleman, Crivitz, Lourdes Academy, Manitowoc Lutheran, Ozaukee, Saint Mary’s Springs, Shiocton
Group C Seeding Meeting Host – Necedah
Schools: Cochrane-Fountain City, Edgar, Independence/Gilmanton, Kickapoo/LaFarge, Markesan, Melrose-Mindoro, Necedah, Rosholt
Group D Seeding Meeting Host – Deerfield
Schools: Cuba City, Darlington, Deerfield, Iowa-Grant, Lake Country Lutheran, Mineral Point, Pecatonica/Argyle, Racine Lutheran
Division Seven
Group A Seeding Meeting Host – McDonell Central
Schools: Abbotsford, Clear Lake, Eleva-Strum, Frederic, Loyal, McDonell Central, Owen-Withee, Turtle Lake
Group B Seeding Meeting Host – Wild Rose
Schools: Almond-Bancroft, Cambria-Friesland, Florence, Gillett, Hilbert, Newman Catholic, Rio, Wild Rose
Group C Seeding Meeting Host – Bangor
Schools: Bangor, Cashton, De Soto, Hillsboro, New Lisbon, North Crawford, Pepin/Alma, Weston
Group D Seeding Meeting Host – Black Hawk
Schools: Belmont, Black Hawk, Catholic Central, Fall River, Ithaca, Potosi, Shullsburg, Williams Bay
Division | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
---|---|---|---|---|---|---|---|
D1 Low Enrollment | 1418 | 1421 | 1389 | 1301 | 1331 | 1360 | 1405 |
D2 Low Enrollment | 932 | 936 | 922 | 841 | 878 | 878 | 919 |
D3 Low Enrollment | 528 | 531 | 544 | 504 | 508 | 513 | 557 |
D4 Low Enrollment | 345 | 358 | 362 | 352 | 359 | 336 | 353 |
D5 Low Enrollment | 245 | 266 | 253 | 255 | 252 | 238 | 252 |
D6 Low Enrollment | 194 | 197 | 200 | 194 | 184 | 181 | 195 |
Team | Enrollment | Division |
---|---|---|
Milw. Pulaski co-op | 3551 | 1 |
Kenosha Indian Trail | 2442 | 1 |
Arrowhead | 2248 | 1 |
Green Bay Preble | 2163 | 1 |
Sun Prairie | 2141 | 1 |
Middleton | 2122 | 1 |
Marquette University | 2110 | 1 |
Oak Creek | 2038 | 1 |
Fond du Lac | 2036 | 1 |
Madison West | 2036 | 1 |
Neenah | 1941 | 1 |
Kenosha Bradford | 1829 | 1 |
Bay Port | 1795 | 1 |
Janesville Craig | 1790 | 1 |
Appleton North | 1747 | 1 |
Hudson | 1743 | 1 |
Milwaukee Hamilton | 1700 | 1 |
Eau Claire Memorial | 1687 | 1 |
Muskego | 1652 | 1 |
Manitowoc Lincoln | 1606 | 1 |
Milwaukee Riverside | 1595 | 1 |
Mukwonago | 1580 | 1 |
Verona | 1573 | 1 |
Appleton East | 1552 | 1 |
Milwaukee King | 1486 | 1 |
Madison La Follette | 1479 | 1 |
Badger | 1469 | 1 |
Franklin | 1462 | 1 |
Menomonee Falls | 1457 | 1 |
Hartford | 1439 | 1 |
Wausau West | 1436 | 1 |
Kimberly | 1418 | 1 |
Germantown | 1409 | 2 |
Sussex Hamilton | 1368 | 2 |
Greenfield | 1360 | 2 |
Superior | 1345 | 2 |
De Pere | 1331 | 2 |
Brookfield Central | 1308 | 2 |
Homestead | 1302 | 2 |
Watertown | 1296 | 2 |
Brookfield East | 1256 | 2 |
Oshkosh North | 1232 | 2 |
Waukesha West | 1227 | 2 |
Burlington | 1213 | 2 |
Waunakee | 1164 | 2 |
South Milwaukee | 1145 | 2 |
Cedarburg | 1143 | 2 |
Holmen | 1112 | 2 |
Wilmot | 1100 | 2 |
Oregon | 1099 | 2 |
Hortonville | 1075 | 2 |
Milwaukee Bradley Tech | 1060 | 2 |
Stoughton | 1054 | 2 |
Ashwaubenon | 1047 | 2 |
Waterford | 1035 | 2 |
Milton | 986 | 2 |
DeForest | 983 | 2 |
Slinger | 980 | 2 |
Whitefish Bay | 979 | 2 |
Menomonie | 976 | 2 |
Menasha | 965 | 2 |
Merrill | 947 | 2 |
Milwaukee Madison | 940 | 2 |
Greendale | 932 | 2 |
Monona Grove | 907 | 3 |
Pius XI | 900 | 3 |
Onalaska | 883 | 3 |
New Richmond | 854 | 3 |
Elkhorn | 853 | 3 |
La Crosse Logan | 841 | 3 |
Mount Horeb/Barneveld | 824 | 3 |
Reedsburg | 824 | 3 |
West De Pere | 820 | 3 |
Pewaukee | 809 | 3 |
Antigo | 808 | 3 |
Plymouth | 799 | 3 |
Notre Dame | 779 | 3 |
Wisconsin Lutheran | 762 | 3 |
Rice Lake | 750 | 3 |
Waupaca | 725 | 3 |
McFarland | 715 | 3 |
Seymour | 697 | 3 |
Catholic Memorial | 673 | 3 |
Mosinee | 668 | 3 |
Luxemburg-Casco | 626 | 3 |
Jefferson | 621 | 3 |
Evansville/Albany | 612 | 3 |
Xavier | 593 | 3 |
Kewaskum | 587 | 3 |
West Salem | 571 | 3 |
Saint Francis | 563 | 3 |
Brown Deer | 561 | 3 |
Berlin | 543 | 3 |
Osceola | 537 | 3 |
Two Rivers | 534 | 3 |
Big Foot | 528 | 3 |
Ellsworth | 525 | 4 |
Freedom | 523 | 4 |
Black River Falls | 519 | 4 |
Adams-Friendship | 516 | 4 |
Lodi | 514 | 4 |
Denmark | 506 | 4 |
Little Chute | 505 | 4 |
Somerset | 483 | 4 |
Wrightstown | 457 | 4 |
River Valley | 455 | 4 |
Campbellsport | 453 | 4 |
Kiel | 450 | 4 |
Northland Pines | 446 | 4 |
Northwestern | 438 | 4 |
Platteville | 432 | 4 |
Brodhead/Juda | 419 | 4 |
Peshtigo | 406 | 4 |
Wautoma | 401 | 4 |
Omro | 398 | 4 |
Kettle Moraine Lutheran | 392 | 4 |
Saint Croix Central | 387 | 4 |
Spooner | 385 | 4 |
Columbus | 383 | 4 |
University School | 376 | 4 |
Clinton | 375 | 4 |
Southern Door | 365 | 4 |
Spencer/Columbus Catholic | 365 | 4 |
Marshall | 361 | 4 |
Washburn | 354 | 4 |
Valders | 352 | 4 |
Bloomer | 351 | 4 |
Roncalli | 345 | 4 |
Cedar Grove-Belgium | 339 | 5 |
Poynette | 337 | 5 |
Winnebago Lutheran | 336 | 5 |
Arcadia | 335 | 5 |
Westby | 332 | 5 |
Laconia | 329 | 5 |
Brookfield Academy | 327 | 5 |
Kewaunee | 322 | 5 |
Racine St. Catherine's | 313 | 5 |
Cameron | 309 | 5 |
Shoreland Lutheran | 308 | 5 |
Bonduel | 305 | 5 |
Stratford | 302 | 5 |
Stanley-Boyd | 290 | 5 |
Lancaster | 288 | 5 |
Colby | 285 | 5 |
Waterloo | 282 | 5 |
Chetek-Weyerhaeuser | 277 | 5 |
Amherst | 275 | 5 |
Howards Grove | 272 | 5 |
Grantsburg | 271 | 5 |
Unity | 270 | 5 |
Cambridge | 269 | 5 |
Mishicot | 263 | 5 |
Chequamegon | 257 | 5 |
Auburndale | 256 | 5 |
Pardeeville | 255 | 5 |
Northern Elite | 254 | 5 |
Osseo-Fairchild | 252 | 5 |
Iola-Scandinavia | 249 | 5 |
Regis | 247 | 5 |
Colfax | 245 | 5 |
Deerfield | 243 | 6 |
Shiocton | 237 | 6 |
Ozaukee | 235 | 6 |
Cuba City | 233 | 6 |
Markesan | 233 | 6 |
Necedah | 232 | 6 |
Algoma | 231 | 6 |
Lake Holcombe/Cornell | 230 | 6 |
Boyceville | 228 | 6 |
Darlington | 225 | 6 |
Edgar | 225 | 6 |
Mineral Point | 225 | 6 |
Iowa-Grant | 224 | 6 |
Saint Mary's Springs | 224 | 6 |
Manitowoc Lutheran | 221 | 6 |
Lourdes Academy | 220 | 6 |
Hurley | 218 | 6 |
Kickapoo/La Farge | 218 | 6 |
Elmwood/Plum City | 217 | 6 |
Crivitz | 213 | 6 |
Lake Country Lutheran | 213 | 6 |
Coleman | 212 | 6 |
Marathon | 212 | 6 |
Melrose-Mindoro | 212 | 6 |
Racine Lutheran | 210 | 6 |
Pecatonica/Argyle | 204 | 6 |
Athens | 202 | 6 |
Cochrane-Fountain City | 201 | 6 |
Rosholt | 200 | 6 |
Spring Valley | 199 | 6 |
Greenwood/Granton | 196 | 6 |
Independence/Gilmanton | 194 | 6 |
New Lisbon | 191 | 7 |
De Soto | 183 | 7 |
Abbotsford | 180 | 7 |
Catholic Central | 180 | 7 |
Gillett | 176 | 7 |
Wild Rose | 176 | 7 |
Eleva-Strum | 175 | 7 |
Newman Catholic | 175 | 7 |
Loyal | 173 | 7 |
McDonell Central | 171 | 7 |
Cashton | 163 | 7 |
Bangor | 161 | 7 |
Fall River | 158 | 7 |
North Crawford | 156 | 7 |
Clear Lake | 153 | 7 |
Hilbert | 152 | 7 |
Pepin/Alma | 147 | 7 |
Rio | 147 | 7 |
Frederic | 146 | 7 |
Williams Bay | 146 | 7 |
Hillsboro | 145 | 7 |
Owen-Withee | 138 | 7 |
Florence | 130 | 7 |
Turtle Lake | 122 | 7 |
Almond-Bancroft | 113 | 7 |
Cambria-Friesland | 113 | 7 |
Black Hawk | 111 | 7 |
Potosi | 110 | 7 |
Ithaca | 104 | 7 |
Shullsburg | 96 | 7 |
Belmont | 91 | 7 |
Weston | 91 | 7 |