skip navigation

WSCA announces 2019 Boys Soccer All-State Team

11/18/2019, 5:15pm CST
By Norbert Durst

The Wisconsin Soccer Coaches Association has announced its 2018 Boys Soccer All-State Team. 

WSCA All-State

Player Position Grade School Conference
WSCA Best Eleven
Legut, Erich - POY F 12 Waukesha West Classic 8
Lynch, Sam D 12 Verona Big Eight
Anguil, Gabe M 11 Marquette Greater Metro
Navarre, Will F 11 Nicolet Northshore
Popkewitz, Eliot M 12 Verona Big Eight
Priest, Thomas F 12 Neenah Fox Valley Association
Grow, Alex GK 12 Marquette Greater Metro
Thew, Luke F 12 Marquette Greater Metro
Gryglas, Langdon D 10 Arrowhead Classic 8
Ermakoff, Tonio M 12 Madison West Big Eight
Klimpel, Charlie D 12 Brookfield East Greater Metro
All-State
Bania, Jack D 11 Whitefish Bay Northshore
Connor, Brett D 12 McFarland Rock Valley
Genskow, Erik D 12 Madison Memorial Big Eight
Henderson, Bryce D 12 Neenah Fox Valley Association
Janiszewski, Ben D 12 Waukesha North Classic 8
Junker, Logan D 12 Eau Claire Memorial Big Rivers
Kraus, Peter D 12 Madison West Big Eight
March, Spencer D 12 Appleton West Fox Valley Association
Moroder, Tanner D 11 Pewaukee Woodland
Nebbia, Zack D 12 Marquette Greater Metro
Ober, Cole D 12 Hudson Big Rivers
Quattrone, Francessco D 12 The Prairie School Metro Classic
Rhode, Andrew D 10 Brookfield Central Greater Metro
Stacey, Nicholas D 12 Edgewood Badger South
Teplin, Josh D 12 Homestead Northshore
Thao, Michael D 12 Green Bay Preble Fox River Classic
Walgren, Cole D 12 Kettle Moraine Classic 8
Addie, Kaydan F 11 Platteville/Lancaster Southwest Wisconsin
Barrette, Ben F 12 Shoreland Lutheran Metro Classic
Bassuener, Jon F 12 Sheboygan Falls Eastern Wisconsin
Bennage, Vincent F 11 Kenosha Tremper Southeast
Brennan, Owen F 12 Green Bay Preble Fox River Classic
Cervantes, Josh F 12 Madison East Big Eight
Dorchester, Sam F 12 DePere Fox River Classic
Garay, Marcelo F 12 Brookfield East Greater Metro
Gayle, Austin F 12 Shorewood Woodland
Goran, Jake F 12 Kettle Moraine Classic 8
Guenther, Gabriel F 12 Mount Horeb Badger North
Gueu, Isaac F 12 Middleton Big Eight
Hafermann, Austin F 12 Northland Lutheran Central Wisconsin
Hartnetti, Finn F 12 Oconomowoc Classic 8
Howe, Justin F 12 Bay Port Fox River Classic
Johnson, Andrew F 12 New Richmond Middle Border
Kidd, Jakob F 10 Superior Lake Superior
Knight, Jack F 12 Verona Big Eight
Knutson, Tamirat F 12 DC Everest Wisconsin Valley
Mihm, Keegan F 12 Brookfield East Greater Metro
Milani, Nick F 11 Appleton North Fox Valley Association
Moville, Jacob F 12 Waunakee Badger North
Nichols, Ethan F 12 McFarland Rock Valley
Nichols, Zach F 10 McFarland Rock Valley
Piek, Tyler F 12 Wauwatosa West Greater Metro
Reinders, Richard F 12 Whitefish Bay Northshore
Wilke, John F 11 Lake Mills Capitol
Willis, Luke F 12 Kettle Moraine Lutheran East Central
Conard, Noah GK 12 Green Bay Preble Fox River Classic
Herrera, Oscar GK 12 Madison West Big Eight
Johnson, Peyton GK 12 Racine St Catherine Metro Classic
LoBreglio, Coltrane GK 11 Oregon Badger South
Marquardt, Sidney GK 12 Arrowhead Classic 8
Moxom, Jack GK 10 Whitefish Bay Northshore
Narance, Kalan GK 12 Winnebago Lutheran Acad. Wisconsin Flyway
Rana, Daniel GK 12 Waukesha North Classic 8
Theis, Cale GK 12 Port Washington Northshore
Alba, Colin M 12 Catholic Memorial Classic 8
Andrusko, Matt M 11 Brookfield East Greater Metro
Baugrud, Brenden M 12 Racine Case Southeast
Bauman, Ben M 12 Madison East Big Eight
Becker, Isaac M 12 Monona Grove Badger South
Bingen, Jake M 12 Brookfield East Greater Metro
Brennecke, Daniel M 11 Oconomowoc Classic 8
Carl, Jon M 12 Kimberly Fox Valley Association
Carlson, Evan M 12 Sauk Prairie Badger North
Cassidy, Conner M 12 Kohler Big East
Danaher, Charlie M 12 West Bend West Northshore
Daniels, Johnny M 12 Lake Country Lutheran Midwest Classic
Douma, Charlie M 12 Sugar River Capitol
Gardyno, Luis M 12 The Prairie School Metro Classic
Gryglas, Andrew M 11 Arrowhead Classic 8
Hodges, Adam M 12 Brookfield Central Greater Metro
Jones, Donovan M 11 University School of Milwaukee Midwest Classic
Kornetzke, Will M 12 Cedarburg Northshore
Lautenschlaeger, Clayton M 12 Plymouth East Central
Lechuga, Sebastian M 12 Greendale Woodland
McDonald, Thomas M 12 Neenah Fox Valley Association
Nichols, Peyton M 11 Bay Port Fox River Classic
Pauls, Bennett M 12 Sussex Hamilton Greater Metro
Peharda, Stjepan M 11 New Berlin Eisenhower Woodland
Perlin, Eric M 12 Nicolet Northshore
Prater, Kolton M 12 Hudson Big Rivers
Sampson, Jake M 11 McFarland Rock Valley
Sewell, Carter M 12 Luxemburg-Casco North Eastern Conference
Sosa-Lassila, Keven M 12 Seymour Bay Conference
Stemper, Thomas M 12 Arrowhead Classic 8
Stencel, Jackson M 11 Evansville Rock Valley
Tutewohl, Ben M 11 Middleton Big Eight
Walton, Sam M 10 Homestead Northshore
Woyak, AJ M 12 New Berlin West Woodland
Xiong, Lushi M 12 Eau Claire Memorial Big Rivers

Tag(s): News Archive  News  Norbert Durst