The following is a list of holiday tournaments/classics held across the state. If you have any additions please email Norbert Durst.
If you're at a tournament, use #wisgb with your game updates on Twitter.
You can find the scores over the holiday break on the scores page.
Almond-Bancroft Holiday Classic
Thursday, December 27
3:45 p.m. – Westfield vs. Tri-County
7:15 p.m. – Almond-Bancroft vs. Adams-Friendship
Friday, December 28
3:45 p.m. – Tri-County vs. Adams-Friendship
7:15 p.m. – Almond-Bancroft vs. Westfield
Auburndale Holiday Classic
Thursday, December 27
1:00 p.m. – Augusta vs. Neillsville
Auburndale vs. Loyal – 20 minutes after 1:00 p.m. game
Friday, December 28
1:00 p.m. – Augusta vs. Loyal
Auburndale vs. Neillsville – 20 minutes after 1:00 p.m. game
Bangor Holiday Tournament
Thursday, December 27
6:00 p.m. – Stratford vs. Cochrane-Fountain City
7:30 p.m. –Bangor vs. Milwaukee Washington
Friday, December 28
6:00 p.m. – Consolation
7:30 p.m. – Championship
Hall of Honor Holiday Tournament at Cambridge High School
Friday, December 28
10:30 a.m. – Cambridge vs. Dodgeland
1:30 p.m. – Fort Atkinson vs. Waupun
5:00 p.m. – Consolation
8:00 p.m. – Championship
Carthage College Showcase, Kenosha
Thursday, December 27
1:30 p.m. -- Racine Lutheran vs. Wilmot
4:30 p.m. -- The Prairie School vs. Kenosha Indian Trail
Friday, December 28
1:30 p.m. -- Racine St. Catherine's vs. Kenosha Bradford
3:00 p.m. -- Kenosha St. Joseph vs. Kenosha Indian Trail
Saturday, December 29
Noon -- Westosha Central vs. Racine St. Catherine's
1:30 p.m. -- Kenosha Bradford vs. The Prairie School
4:30 p.m. -- Kenosha Tremper vs. Kenosha St. Joseph
Niki Doedens Holiday Memorial Tournament at Cedarburg High School
Friday, December 21
7:15 p.m. – Cedarburg vs. Plymouth – Fieldhouse
7:15 p.m. – Fond du Lac vs. Green Bay Preble – Vintage Gym
Saturday, December 22
5:45 p.m. – Championship – Fieldhouse
5:45 p.m. – Consolation – Vintage Gym
Cuba City Holiday Tournament
Thursday, December 27
5:35 p.m. – River Ridge/Scales Mound (IL) vs. New Glarus
7:10 p.m. – Cuba City vs. Shullsburg
Friday, December 28
4:30 p.m. – Consolation
6:05 p.m. – Championship
Fall River Holiday Tournament
Thursday, December 27
6:00 p.m. – Clinton vs. Mayville
7:30 p.m. – Fall River vs. Palmyra-Eagle
Friday, December 28
6:00 p.m. – Consolation
7:30 p.m. – Championship
Christine Rathke Memorial Tournament at Franklin High School
Thursday, December 27
1:30 p.m. – Franklin vs. Waukesha West
3:15 p.m. – Greendale vs. Kettle Moraine Lutheran
Friday, December 28
1:30 p.m. – Consolation
3:15 p.m. – Championship
Gillett Holiday Tournament
Thursday, December 27
5:30 p.m. – Marion vs. Menominee (MI)
7:00 p.m. – Oconto vs. Gillett
Friday, December 28
5:30 p.m. – Consolation
7:00 p.m. – Championship
Gresham Holiday Tournament
Friday, December 28
2:15 p.m. – Bonduel vs. Wabeno/Laona
5:45 p.m. – Gresham vs. Bowler
Saturday, December 29
2:15 p.m. – Consolation
5:45 p.m. – Championship
Sun Drop Shootout at Kress Center, Green Bay
Thursday, December 27
12:05 p.m. -- Freedom vs. New London
6:35 p.m. -- Kaukauna vs. Slinger
Friday, December 28
1:40 p.m. -- Shawano vs. Slinger
6:35 p.m. -- Valders vs. Wrightstown
Janesville Craig Optimist Classic
Thursday, December 27
2:15 p.m. – Milton vs. Evansville
4:00 p.m. – Janesville Craig vs. Kenosha Tremper
Friday, December 28
2:15 p.m. – Consolation
4:00 p.m. – Championship
Juda Holiday Tournament
Friday, December 28
10:00 a.m. -- Iowa-Grant vs. Juda
11:30 a.m. -- North Crawford vs. River Ridge
1:00 p.m. -- Consolation
2:30 p.m. -- Championship
Kiel Holiday Tournament
Thursday, December 27
5:30 p.m. – West Bend West vs. Kewaskum
7:00 p.m. – Elkhart Lake-Glenbeulah vs. Kiel
Friday, December 28
5:30 p.m. – Consolation
7:00 p.m. – Championship
Coach Kampy Extravaganza at Kohler High School
Friday, December 28
1:30 p.m. – Grafton vs. Laconia
5:00 p.m. – Kohler vs. Dominican
Saturday, December 29
11:00 a.m. – Consolation
2:15 p.m. – Championship
Lakeland Holiday Tournament
Thursday, December 27
6:00 p.m. – Merrill vs. Portage
7:45 p.m. – Unity vs. Lakeland
Friday, December 28
5:00 p.m. – Consolation
6:45 p.m. – Championship
Lakeside Lutheran Holiday Classic
Thursday, December 27
1:30 p.m. – Lake Mills vs. Martin Luther
3:00 p.m. – Lakeside Lutheran vs. Baraboo
Friday, December 28
1:30 p.m. – Lake Mills vs. Baraboo
3:00 p.m. – Lakeside Lutheran vs. Martin Luther
Manitowoc Lutheran/Two Rivers Holiday Classic
Thursday, December 27 at Manitowoc Lutheran
4:00 p.m. -- Reedsville vs. Two Rivers
7:15 p.m. -- Manitowoc Lutheran vs. Roncalli
Friday, December 28 at Two Rivers High School
4:00 p.m. -- Roncalli vs. Reedsville
7:15 p.m. -- Manitowoc Lutheran vs. Two Rivers
Marshfield Holiday Classic
Thursday December 27
5:45 p.m. -- Oshkosh North vs. Wausau West
7:30 p.m. -- Hudson vs. Marshfield
Friday December 28
1:30 p.m. -- Hudson vs. Wausau West
3:15 p.m. -- Marshfield vs. Oshkosh North
Candy Cane Classic at Menomonie High School
Thursday, December 27
1:00 p.m. – Ashland vs. Baldwin-Woodville
2:45 p.m. – Osseo-Fairchild vs. St. Croix Central
4:30 p.m. – Nicolet vs. Ellsworth
6:15 p.m. – Clear Lake vs. Menomonie
Friday, December 28
11:00 a.m. – Clear Lake vs. Baldwin-Woodville
12:45 p.m. – Nicolet vs. St. Croix Central
2:30 p.m. – Ashland vs. Ellsworth
4:15 p.m. – Osseo-Fairchild vs. Menomonie
Middleton Holiday Showcase
Thursday, December 27
2:15 p.m. – Bay Port vs. Arrowhead
4:00 p.m. – Chippewa Falls vs. Monroe
7:30 p.m. – Middleton vs. Homestead
Friday, December 28
2:15 p.m. – Stoughton vs. Arrowhead
5:45 p.m. – Homestead vs. Chippewa Falls
7:30 p.m. – Middleton vs. Bay Port
North Fond du Lac Holiday Tournament
Friday, December 28
Noon – Little Chute vs. Lourdes Academy
4:00 p.m. – North Fond du Lac vs. Randolph
Saturday, December 29
2:00 p.m. – Consolation
6:00 p.m. – Championship
Oostburg Holiday Tournament
Thursday, December 27
3:45 p.m. – Xavier vs. Sheboygan South
5:15 p.m. – Oostburg vs. Southern Door
Friday, December 28
5:15 p.m. – Consolation
8:15 p.m. – Championship
Pewaukee Holiday Tournament
Friday, December 28
4:30 p.m. – Brookfield Central vs. Pewaukee
6:00 p.m. – Kimberly vs. Oak Creek
Saturday, December 29
4:30 p.m. – Consolation
6:00 p.m. – Championship
Platteville Holiday Classic
Friday, December 28
4:45 p.m. – Mineral Point vs. Waukesha North
6:30 p.m. – Mishicot vs. Richland Center
8:15 p.m. – Barneveld vs. Platteville
Saturday, December 29
1:45 p.m. – Mineral Point vs. Mishicot
3:15 p.m. – Richland Center vs. Barneveld
4:45 p.m. – Platteville vs. Waukesha North
Rhineland Holiday Tournament
Friday, December 28
3:30 p.m. – Superior vs. Wisconsin Rapids
7:00 p.m. – Madison La Follette vs. Rhinelander
Saturday, December 29
11:30 a.m. – Consolation
2:30 p.m. – Championship
Sentry Classic at UW-Stevens Point
Thursday, December 27
11:00 a.m. – Pacelli vs. St. Mary Catholic
12:45 p.m. – Amherst vs. Wautoma
4:15 p.m. – Aquinas vs. Marshall
6:00 p.m. – Stevens Point vs. Watertown
Friday, December 28
1:45 p.m. – Aquinas vs. Watertown
5:15 p.m. – Stevens Point vs. Marshall
Saturday, December 29
Noon – Pacelli vs. Wautoma
3:30 p.m. – Amherst vs. St. Mary Catholic
Sun Prairie Holiday Tournament
Thursday, December 27
5:15 p.m. – Green Bay Southwest vs. New Berlin Eisenhower
7:00 p.m. – DeForest vs. Sun Prairie
Friday, December 28
5:15 p.m. – Consolation
7:00 p.m. – Championship
Waukesha South Holiday Shootout
Thursday, December 27
2:30 p.m. – South Milwaukee vs. Pius XI Catholic
6:00 p.m. – Waukesha South vs. Poynette
Friday, December 28
4:00 p.m. – Consolation
6:00 p.m. – Championship
Waunakee Holiday Tournament
Thursday, December 27
3:15 p.m. – DSHA vs. Verona
5:00 p.m. – Waunakee vs. Hartford
Friday, December 28
6:45 p.m. – Consolation
8:30 p.m. – Championship
West Salem Holiday Classic
Thursday, December 27
1:45 p.m. – Tomah vs. La Crescent (MN)
5:15 p.m. – West Salem vs. La Crosse Logan
Friday, December 28
3:15 p.m. – La Crosse Logan vs. La Crescent (MN)
7:00 p.m. – Tomah vs. West Salem
Williams Bay Holiday Classic
Thursday, December 27
6:00 p.m. -- Faith Christian vs. Williams Bay
Friday, December 28
3:00 p.m. -- Catholic Central vs. Faith Christian
6:00 p.m. -- Catholic Central vs. Williams Bay
JustAgame Fieldhouse, Wisconsin Dells
Thursday, December 27
5:45 p.m. -- Crandon vs. Madison East
7:30 p.m. -- Eau Claire Memorial vs. Janesville Parker
Friday, December 28
2:15 p.m. -- Crandon vs. Janesville Parker
4:00 p.m. -- Eau Claire Memorial vs. Madison East
Naples Holiday Shootout, Naples FL
Thursday December 27
1:30 p.m. -- Beaver Dam vs. Tampa Plant
Tournament format, click here for full schedule.
Tag(s): News Archive GBB News Norbert Durst