The Wisconsin Baseball Coaches Association has released its Spring Baseball All-State Teams. Senior Mitch Stalsberg of Viroqua was selected as the Player of the Year. The All-District Teams are linked below.
1st Team:
P – Mitch Stalsberg – Sr. – Viroqua 8-1-3 0.15
P – Fred Manke – Sr. – Lodi 7-1-2 1.21
C – Daulton Varsho – Sr. – Marshfield .459
IF – Andy Brahier – Sr. – Jefferson .485
IF – Turner Doornink – Sr. – Clintonville .621
IF – Scott Schreiber – Sr. – Kimberly .480
IF – Ty Grunenwald – Sr. – Merrill .413
OF – Jeren Kendall – Sr. – Holmen .494
OF – Connor Rolain – Sr. – Appleton North .488
OF – Shane Coker – Jr. – Athens .646
Utility/DH – Mitch Mallek – Sr. – SPASH .466
2nd Team:
P – B.J. Sabol – Sr. – Lake Country Lutheran 13-0 0.57
P – Cal Giese – Sr. – SPASH 10-2 0.78
C – Garrett Bogucki – Sr. – Wilmot Union .448
IF – Greg Rooney – Sr. – Holmen .506
IF – Lucas Luedtke – Sr. – Saint Thomas More .463
IF – Pete Schuler – Jr. – Kenosha St. Joseph .456
IF – Michael Brekke – Jr. – Sun Prairie .429
OF – Aaron Kumbier – Sr. – Watertown .410
OF – Tanner Johnson – Sr. – Jefferson .427
OF – Jon Barnes – Sr. – SPASH .485
Utility/DH – Rudy Rott – Jr. – La Crosse Aquinas 6-3-2 1.63 .592
3rd Team:
P – Heath Renz – Sr. – Jefferson 12-1 0.62
P – Alex Hintze – Jr. – Oshkosh North 8-2-1 1.53
C – Carson Carmody – Sr. – Barneveld .506
IF – Peyton Fellenz – Sr. – La Crosse Central .459
IF – Nate Slenczka – Sr. – Black River Falls .545
IF – Nick Schrader – Jr. – Jefferson .454
IF – Nick Lemke – Sr. – Rosholt .524
IF – Michael Brookshaw – Jr. – Prescott .521
OF – Jesse Turner – Sr. – Lake Country Lutheran .511
OF – Connor Rutherford – Jr. – De Pere .476
OF – Jon Krueger – Jr. – River Falls .531
Utility/DH – Arik Tavs – Sr. – Waupun 5-2 1.55 .347
Honorable Mention:
P – Cole Erickson – Sr. – Deerfield 11-1 1.03
P – Jack Eagan – Soph. – Wautoma 11-1 0.53
P – Manny Santana – Sr. – Kenosha Indian Trail 11-0 0.79
P – Alex McIntosh – Sr. – Hortonville 9-2-1 1.09
P – Austin Schulfer – Sr. – SPASH 8-0-2 0.58
P – Dalton Roach – Sr. – Eau Claire Memorial 7-2-1 0.96
P – Jonah Lundequam – Sr. – Cumberland 8-1 0.93
C – Riley Erickson – Jr. – Nekoosa .345
C – Dom Hillesheim – Sr. – Menasha .431
C – Nick Kita – Sr. – Gibralter .460
C – Eric Sechen – Jr. – Ashland .462
IF – Clayton Uselman – Sr. – Johnson Creek .534
IF – Sid Lehman – Sr. – Mayville .455
IF – Justin Lavey – Soph. – Kenosha Tremper .333
IF – Zach Virgin – Jr. – Beloit Turner .500
IF – Darren Strasburg – Sr. – Lake Mills .393
IF – Carter Amundsen – Sr. – Sheboygan South .410
IF – Alex Goyette – Sr. – Ripon .468
IF – Mason Reinhardt – Jr. – Merrill .477
IF – John Metzinger – Sr. – Wausau West .500
IF – A.J. Naatz – Sr. – Menomonie .515
IF – Travis Miller – Jr. – Cumberland .433
IF – Isaac Gibson – Jr. – Eau Claire North .347
OF – Alex Teal – Sr. – Onalaska .389
OF – Sam Bachmeier – Sr. – Eau Claire Regis .419
OF – Jared Hoerter – Jr. – Kenosha Indian Trail .427
OF – Cullen Osmond – Sr. – Janesville Parker .343
OF – Payton Sterkowitz – Sr. – Reedsburg .547
OF – Mason Johanek – Sr. – Green Bay Southwest .400
OF – Andrew Ruzek – Jr. – SPASH .364
OF – Dennis Schutz – Sr. – Ellsworth .421
OF – Zach Pasano – Sr. – Chippewa Falls .387
Utility/DH – Jacob Schimmel – Sr. – McFarland 8-2 0.71 .296
Utility/DH – Dan Rothbauer – Sr. – Appleton North 6-1 2.23 .453
Utility/DH – Logan Armstrong – Sr. – Ellsworth 4-1-5 0.46 .400
All-District Teams
(click on the team to see the full list)
District I
District II
District III
District IV
District V
District VI
Tag(s): News News Archive Travis Wilson