The 2013 WBCA/WisSports.net Showcase featured 144 players that earned some kind of all-confernece honor during the 2013-14 season.
On the boys side 78 of the 150 players that attended the event went on to earn all-conference recognition.
In the girls event, 66 of the 109 players that participated were chosen as all-conference players during the 2013-14 season.
The 2014 Showcase takes place on September 20th and spots are filling up fast. The last day to register online is next Tuesday so sign-up soon and claim your spot! For more information on the event, please click here.
Attention College Coaches: There is no admission fees. College coaches in attendence can contact Norbert Durst to be sent the packet via email following the showcase.
First | Last | Grad Year | School | All-Conference |
---|---|---|---|---|
Jake | Jurss | 2015 | Sheboygan Lutheran | 1st-tea all-Central Lakeshore |
Mark | Nelson | 2014 | Monona Grove | 1st-team all-Badger South |
Drew | Fredrickson | 2015 | Mount Horeb | 1st-team all-Badger South |
Austin | Sinden | 2014 | Marshall | 1st-team all-Capitol South |
Tyler | Zastrow | 2014 | Sheboygan Lutheran | 1st-team all-Central Lakeshore |
Michael | Dux | 2016 | Neillsville | 1st-team all-Cloverbelt East |
Matt | Sieg | 2014 | Osseo-Fairchild | 1st-team all-Cloverbelt West |
Mitchell | Warner | 2014 | Independence | 1st-team all-Dairyland Small |
Jack | Mielke | 2014 | Immanuel Lutheran | 1st-team all-Dairyland Small |
Zac | Doll | 2014 | Elk Mound | 1st-team all-Dunn-St. Croix |
Mason | Domask | 2015 | Waupun | 1st-team all-Eastern Wisconsin |
Colton | Volkmann | 2014 | Rhinelander | 1st-team all-Great Northern |
Cassius | Noskowiak | 2014 | Antigo | 1st-team all-Great Northern |
Brad | Newman | 2014 | Brookfield Central | 1st-team all-Greater Metro |
Cody | Tomlinson | 2015 | Washburn | 1st-team all-Indianhead |
Alex | Whitt | 2015 | Goodman-Pembine | 1st-team all-Northern Lakes |
Benjamin | Rounds | 2016 | McFarland | 1st-team all-Rock Valley North |
Jordan | Murphy | 2015 | Necedah | 1st-team all-Scenic Bluffs |
Ty | Kartman | 2014 | Cassville | 1st-team all-Six Rivers West |
Brandon | Schattner | 2014 | Wilmot Union | 1st-team all-Southern Lakes |
Nate | Hensel | 2014 | Wilmot Union | 1st-team all-Southern Lakes |
Ryan | Latham | 2016 | Boscobel | 1st-team all-SWAL |
Mitchell | Davis | 2014 | Fennimore | 1st-team all-SWAL |
Jake | Larkin | 2014 | Watertown | 1st-team all-Wisconsin Little 10 |
Nathan | Schaefer | 2014 | Whitnall | 1st-team all-Woodland East |
Troy | Slaby | 2017 | Stoughton | 2nd-team all-Badger South |
JT | Ruffin | 2015 | Sun Prairie | 2nd-team all-Big 8 |
Cole | Schmitz | 2016 | Verona Area | 2nd-team all-Big 8 |
D'Shawn | Burks | 2015 | Madison East | 2nd-team all-Big 8 |
Brandyn | Christman | 2014 | Rice Lake | 2nd-team all-Big Rivers |
Kyle | Geiger | 2015 | Columbus | 2nd-team all-Capitol North |
Turner | Kehoe | 2014 | Muskego | 2nd-team all-Classic 8 |
Tyler | Amborn | 2014 | Gilman | 2nd-team all-Cloverbelt East |
braden | Walbeck | 2015 | Fall Creek | 2nd-team all-Cloverbelt West |
Brandon | Wendland | 2014 | Immanuel Lutheran | 2nd-team all-Dairyland Small |
Zachary | Horn | 2014 | Winneconne High | 2nd-team all-Eastern Valley |
Bennett | Vander Plas | 2017 | Ripon | 2nd-team all-Eastern Valley |
Jordan | Dreikosen | 2015 | Campbellsport | 2nd-team all-Eastern Wisconsin |
Eric | Nygaard | 2014 | Plymouth | 2nd-team all-Eastern Wisconsin |
TJ | Pitsch | 2015 | Sheboygan South | 2nd-team all-Fox River Classic |
Taylor | Dunlap | 2016 | Medford Area | 2nd-team all-Great Northern |
Jerry | Murphy | 2014 | Menomonee Falls | 2nd-team all-Greater Metro |
Joey | Archer | 2015 | West Allis Nathan Hale | 2nd-team all-Greater Metro |
Quentin | Edelburg | 2014 | Rib Lake | 2nd-team all-Marawood North |
Ben | May | 2015 | Monticello | 2nd-team all-Six Rivers East |
Joe | Duty | 2017 | Adams-Friendship | 2nd-team all-South Central |
Peyton | Rohling | 2017 | Wisconsin Dells | 2nd-team all-South Central |
Alex | Manhardt | 2014 | West Bend East | 2nd-team all-Wisconsin Little 10 |
CJ | Polk | 2014 | Wisconsin Lutheran | 2nd-team all-Wisconsin Little 10 |
Benjamin | Vande Zande | 2014 | West Bend East | 2nd-team all-Wisconsin Little 10 |
George | Diekelman | 2014 | Stevens Point | 2nd-team all-Wisconsin Valley |
Mitchell | Brault | 2014 | Whitnall | 2nd-team all-Woodland East |
Chase | Nowak | 2014 | St. Francis | 2nd-team all-Woodland East |
Josh | Michaels | 2015 | Greendale | 2nd-team all-Woodland West |
David | Pulizos | 2016 | Greendale | 2nd-team all-Woodland West |
Cortez | McCree | 2015 | Madison LaFollete | 3rd-team all-Big 8 |
Michael | Murphy | 2014 | Janesville Craig | 3rd-team all-Big 8 |
Cedric | Armstrong | 2016 | Morse-Marshall | 3rd-team all-Milwaukee City |
Terek | Nesheim | 2016 | Mt. Horeb | HM all-Badger North |
Shane | Waldon | 2014 | Sun Prairie | HM all-Big 8 |
Will | Kellerman | 2015 | Verona Area | HM all-Big 8 |
Malik | Robinson | 2015 | Sun prairie | HM all-Big 8 |
Maurice | Ewing | 2014 | Madison La Follette | HM all-Big 8 |
Gable | Smith | 2014 | Lodi | HM all-Capitol North |
Phillip | Leibham | 2014 | Sheboygan Lutheran | HM all-Central Lakeshore |
Ayinde | Starling | 2014 | Catholic Memorial | HM all-Classic 8 |
Michael | Waters | 2014 | Freedom | HM all-Eastern Valley |
Chase | Cooley | 2014 | Green Bay Southwest | HM all-Fox River Classic |
Jason | Palesse | 2015 | West Allis Nathan Hale | HM all-Greater Metro |
Tywon | Bressler Jr | 2015 | Dominican | HM all-Metro Classic |
Jalen | Zubich | 2017 | Onalaska | HM all-Mississippi Valley |
Keegan | Sullivan | 2014 | Sparta High | HM all-Mississippi Valley |
Colten | Haack | 2014 | Mishicot | HM all-Olympian |
Connor | Mitchell | 2015 | East Troy | HM all-Rock Valley North |
James | Fox | 2015 | Edgerton | HM all-Rock Valley North |
Matthew | Kaminski | 2015 | East Troy | HM all-Rock Valley North |
Alex | Bassuener | 2014 | Wisconsin Rapids Lincoln | HM all-Wisconsin Valley |
Dakota | Zinser | 2014 | N.E.W Lutheran | POY Packerland |
First | Last | Grad Year | School | All-Conference | All-State |
---|---|---|---|---|---|
Makenzie | Brown | 2016 | Potosi | Second Team Six Rivers West | |
Karissa | Akey | 2016 | Weyauwega-Fremont | Second Team CWC 8 | |
Kelsey | Betthauser | 2015 | Ellsworth | First Team – Middle Border | |
Mikayla | Brouette | 2017 | Pardeeville | Honorable Mention Trailways North | |
Kendra | Brown | 2014 | Phillips | Marawood North Player of the Year | |
Elise | Burns | 2015 | Northwood | First Team – Lakeland Central | |
Bre | Cera | 2016 | Mukwonago | First Team - Classic Eight | WBCA All-State |
Carly | Cerrato | 2015 | De Pere | Honorable Mention - FRCC | |
Kate | Clark | 2014 | St. Josephs | Honorable Mention - Metro Classic | |
Niara | Collins | 2017 | St Josephs | Honorable Mention - Metro Classic | |
Jenna | Conom | 2014 | Sun Prairie | Third Team - Big Eight | |
Sidney | Cooks | 2017 | St. Josephs | First Team - Metro Classic | |
Alyssa | Correll | 2015 | Superior | First Team - Lake Superior | |
Madison | Doerr | 2016 | Gale-Ettrick-Trempealeau | Second Team - Coulee | |
Mallie | Doucette | 2014 | Colfax | Dunn-St. Croix Player of the Year | WBCA All-State |
Meg | Ellias | 2014 | Mellen | First Team - Indianhead West | Honorable Mention WBCA All-State |
Mady | Engstrom | 2015 | Omro | Honorable Mention - Flyway | |
Katie | Finn | 2014 | Oak Creek | First Team - Southeast | |
Alyssa | Fischer | 2015 | manitowoc lincoln | First Team - FRCC | |
Azaria | Floyd | 2016 | Case | Second Team - Southeast | |
Abby | Gerrits | 2016 | Pewaukee | Woodland West Player of the Year | WBCA All-State |
Carolyn | Graverson | 2016 | Franklin | First Team - Southeast | |
Gabby | Green | 2015 | Pius XI | First Team - Woodland West | WBCA All-State |
Carly | Gustafson | 2014 | Frederic | First Team - Lakeland West | |
Kassera | Hansen | 2015 | Logan | Honorable Mention - Mississippi Valley | |
Maddie | Hawes | 2016 | Potosi High | First Team – Six Rivers West | |
Addison | Hemming | 2014 | Portage | Honorable Mention - Badger North | |
Taylor | Hodell | 2015 | D.C. Everest | Wisconsin Valley Player of the Year | WBCA All-State |
Kaite | Kast | 2014 | Weston | First Team – Ridge & Valley | |
Elizabeth | Kelliher | 2014 | Waukesha North | Second Team - Classic Eight | |
Alexa | Kelsey | 2014 | Monona Grove | First Team - Badger South | WBCA All-State |
Emily | Kieck | 2017 | Baraboo | First Team – Badger North | |
Hailey | Krewald | 2014 | West Bend East | Honorable Mention - Little Ten | |
Elizabeth | Kummer | 2015 | Marshfield | Honorable Mention – Wisconsin Valley | |
Mackenzie | Latt | 2014 | Sussex Hamilton | Playing collegiately at Davidson (D1) | |
Melissa | Leet | 2017 | Portage | Honorable Mention - Badger North | |
Alyssa | Mane | 2014 | St Thomas More | Second Team - Metro Classic | |
Taylor | McIlwraith | 2016 | Homestead | First Team - North Shore | |
Liz | McMahon | 2014 | Middleton | First Team - Big Eight | Honorable Mention WBCA All-State |
Andrea | Meinert | 2014 | Kettle Moraine Lutheran | First Team - Flyway | WBCA All-State |
Val | Meissner | 2015 | Germantown | Honorable Mention - North Shore | |
Emma | Melotik | 2014 | Kettle Moraine | Honorable Mention - Classic Eight | |
Lauren | Peterson | 2014 | Arrowhead | First Team - Classic Eight | |
Alaina | Quaranta | 2015 | Eau Claire North | Honorable Mention - Big Rivers | |
Lily | Quinn | 2015 | Badger | Second Team - Southern Lakes | |
Jessica | Rabas | 2015 | De Pere | Second Team - FRCC | |
Peyton | Radaj | 2014 | Three Lakes | Second Team - Northern Lakes | |
Jessica | Rademacher | 2014 | St. Croix Falls | First Team - Lakeland West | |
Becky | Raeder | 2016 | Sheboygan Falls | Honorable Mention - Eastern Wisconsin | |
Jade | Ramirez | 2015 | Wayland Academy | First Team - Midwest Classic | Honorable Mention WBCA All-State |
Rachel | Rank | 2014 | Logan | First Team - Mississippi Valley | |
Megan | Ranney | 2015 | Lake Mills | Honorable Meniton - Capitol North | |
Chelsea | Ritter | 2015 | Aquinas | Mississippi Valley Co-Player of the Year | Honorable Mention WBCA All-State |
Brandilyn | Robertson | 2016 | Nicolet | Honorable Mention - North Shore | |
Jenna | Santi | 2015 | Oak Creek | Third Team - Southeast | |
Hannah | Settingsgaard | 2015 | Oak Creek | Second Team - Southeast | |
Timeah | Stotts | 2016 | School of Languages | First Team - Milwaukee City | |
Terra | Stuttley | 2015 | Onalaska | Honorable Mention - Mississippi Valley | |
Tayla | Stuttley | 2017 | Onalaska | Second Team - Mississippi Valley | |
Michayla | Swanson | 2014 | Randolph | First Team - Trailways North | Honorable Mention WBCA All-State |
Amanda | Szymborski | 2016 | Pius XI | Honorable Mention - Woodland West | |
Jess | Trad | 2016 | Columbus Catholic | Second Team - Cloverblet East | |
Brooke | Trewyn | 2014 | Whitewater | Rock Valley North Player of the Year | WBCA All-State |
Emily | Wagner | 2015 | Chequamegon | First Team - Marawood North | |
Morgan | Wilson | 2014 | Weyauwega-Fremont | First Team - CWC 8 | |
Jacori | Witt | 2016 | St. Josephs | Honorable Mention - Metro Classic |
Tag(s): News Archive BBB News GBB News