WisSports.net Girls Basketball Preseason All-State Teams
Selected by Norbert Durst & Travis Wilson
Division 1
First Team
Bre Cera, Jr., Mukwonago
Shakeela Fowler, Sr., Milwaukee King
Arike Ogunbowale, Sr., Divine Savior Holy Angels
Amani Wilborn, Sr., Milwaukee Riverside
Frankie Wurtz, Sr., Kimberly
Second Team
Alyssa Fischer, Sr., Manitowoc Lincoln
Taylor Hodell, Sr., D.C. Everest
Alison Hughes, Janesville Craig
Jasmin Samz, Jr., Wausau West
Madison Wolf, Sr., Sheboygan North
Division 2
First Team
Chelsea Brackman, Jr., New Berlin Eisenhower
Abby Gerrits, Jr., Pewaukee
Kayla Goth, Sr., DeForest
Gabby Green, Sr., Pius XI
Natisha Heideman, Jr., Green Bay Southwest
Jessica Kelliher, Sr., Waukesha North
Second Team
Allie Barber, Jr., Cedarburg
Caitlyn Hiber, Jr., Portage
Ashley Reed, Sr., Whitefish Bay
Tayla Stuttley, So., Onalaska
Mariah Szymanski, Jr., Pulaski
Division 3
First Team
Annalese Lamke, Sr., G-E-T
Emma Roenneburg, Sr., Adams-Friendship
Taylor Stanek, Sr., Dodgeville
Peyton Ufi, Sr., Xavier
Mikayla Voigt, Sr., Kettle Moraine Lutheran
Second Team
Kelsey Betthauser, Sr., Ellsworth
Kiana Canon, Jr., Marshall
Gina Forehand, Sr., Barron
Morganne Gruber, Sr., Durand
Sarah Schumacher, Sr., Whitewater
Division 4
First Team
Allazia Blockton, Sr., Dominican
Shae Brey, Jr., Regis
Elli Harmeyer, Sr., Shoreland Lutheran
Kelli Schrauth, Sr., Saint Mary's Springs
Chloe Wanink, Sr., Cameron
Second Team
Sydney Cooks, So., Kenosha St. Joseph
Anna Dier, Jr., Algoma
Jessi Marti, Jr., Cuba City
Jamie Reit, Jr., Stanley-Boyd
Chelsea Ritter, Sr., Aquinas
Division 5
First Team
Marianna Bautista, Sr., Heritage Christian
Gena Grundhoffer, Jr., Assumption
Megan Gustafson, Sr., South Shore
Stephany Heggemeier, Sr., Owen-Withee
Hannah Whitish, Jr., Barneveld
Second Team
Erica Gehl, Sr., Hilbert
Morgan Horstman, Sr., Bangor
Jade Ramirez, Sr., Wayland Academy
Rachel Slaney, Sr., Barneveld
Kelly Tramburg, Jr., Fall River
Tag(s): News Archive GBB News Travis Wilson Norbert Durst Preseason Content 2014-15