The Brookfield Central Thanksgiving Shootout will be held this Friday and Saturday at Brookfield Central High School.
The event features four teams that reached the state tournament last season: De Pere (D1 state runner-up), Monroe (D2 state qualifier), Madison Edgewood (D3 state champion), and Martin Luther (D3 state runner-up).
WisSports.net will be there to cover the event, make sure to follow Norbert Durst on Twitter to keep up with the action.
Teams at the event that were ranked in the WisSports.net Preseason Rankings include:
Division 1
No. 5 Oak Creek
No. 6 Arrowhead
No. 7 D.C. Everest
No. 9 Stevens Point
Division 2
No. 2 Monroe
No. 3 New Berlin Eisenhower
No. 5 Notre Dame
No. 7 Pewaukee
Division 3
No. 8 Dominican
No. 9 Madison Edgewood
You can find the complete WisSports.net Preseason Rankings, along with conference previews by clicking here.
Friday, November 24 | |||
Time | Main Gym | Time | Auxiliary Gym |
10:00 a.m. | Franklin vs. Dominican | ||
11:30 p.m. | Waukesha West vs. Whitnall | ||
1:00 p.m. | Waukesha North vs. Cedarburg | ||
2:30 p.m. | Pius XI Catholic vs. Notre Dame | ||
4:15 p.m. | Brookfield Central vs. Stevens Point | ||
5:45 p.m. | De Pere vs. Arrowhead | ||
7:15 p.m. | D.C. Everest vs. Oak Creek | ||
Saturday, November 25 | |||
11:00 a.m. | Wilmot vs. Waukesha South | 10:45 a.m. | West Allis Hale vs. Greenfield |
12:30 p.m. | Madison Edgewood vs. Notre Dame | 12:15 p.m. | DSHA vs. D.C. Everest |
2:00 PM | Rolling Meadows vs. Stevens Point | 1:45 p.m. | Kettle Moraine vs. Oshkosh West |
3:45 p.m. | Oak Creek vs. Pulaski | 3:30 p.m. | Pius XI Catholic vs. Janesville Parker |
5:15 p.m. | Pewaukee vs. De Pere | 5:00 p.m. | Martin Luther vs. New Berlin West |
6:45 p.m. | Monroe vs. New Berlin Eisenhower | 6:30 p.m. | Cedarburg vs. Waukesha West |
Fresh Coast Classic at UW-Milwaukee
Friday, November 24
2:25 p.m. -- Milwaukee King vs. Mukwonago
Cranberry Classic at Assumption
Friday, November 24
11:30 a.m. -- Loyal vs. Nekoosa
1:15 p.m. -- Assumption vs. Columbus Catholic
Saturday, November 25
11:30 a.m. -- Consolation
1:15 p.m. -- Championship
Lena Thanksgiving Tournament
Friday, November 24
2:00 p.m. -- Stockbridge vs. Elcho
3:30 p.m. -- Lena vs. Sevastopol
Saturday, November 25
2:00 p.m. -- Consolation
3:30 p.m. -- Championship
Menomonee Falls Thanksgiving Tournament
Friday, November 24
5:30 p.m. -- Menomonee Falls vs. Kaukauna
7:30 p.m. -- Sheboygan North vs. Whitefish Bay
Saturday, November 25
5:30 p.m. -- Consolation
7:30 p.m. -- Championship
Shorewood Thanksgiving Tournament
Friday, November 24
5:00 p.m. -- Milwaukee Riverside vs. Wauwatosa East
7:00 p.m. -- Shorewood vs. Messmer
Saturday, November 25
3:00 p.m. -- Consolation
5:00 p.m. -- Championship
Tom Kislow Classic at Wausau East
Friday, November 24
Noon -- Newman Catholic vs. Antigo
1:45 p.m. -- Cadott vs. Crandon
3:30 p.m. -- Hayward vs. Lakeland
5:15 p.m. -- Regis vs. Wausau West
7:00 p.m. -- Rhinelander vs. Wausau East
Saturday, November 25
Noon -- Crandon vs. Newman Catholic
1:45 p.m. -- Lakeland vs. Regis
3:30 p.m. -- Rhinelander vs. Cadott
5:15 p.m. -- Wausau West vs. Hayward
7:00 p.m. -- Antigo vs. Wausau East
Red Wing High School Tip-Off Tournament, MN
Friday, November 24
3:30 p.m. -- River Falls vs. Goodhue, MN
5:00 p.m. -- Waconia, MN vs. Red Wing, MN
Saturday, November 25
1:00 p.m. -- Consolation
2:30 p.m. -- Championship
Tag(s): News Archive GBB News Norbert Durst