skip navigation

WIAA girls' basketball playoff changes for 2019-20

12/06/2019, 12:15pm CST
By Norbert Durst

Girls' basketball playoff assignments for the 2019-20 season are listed in detail below. 

Here are the divisional placements and sectional assignments: 

Division 1
Division 2
Division 3
Division 4
Division 5

NOTABLE CHANGES IN DIVISIONS AND SECTIONALS

In Division 1, reigning state champion Bay Port moves from Sectional #2 to Sectional #1. Arrowhead moves from Sectional #2 to Sectional #4. The Warhawks lost to state champion Bay Port in a sectional final last season. With Bay Port and Arrowhead no longer in Sectional #2 it opens the door for sectional qualifiers Germantown, Brookfield Central and DHSA (Sectional #4 last season), among others, to reach the state tournament. 

The biggest change in Division 2 is Whitefish Bay, a state qualifier last season, moving from Sectional #4 to Sectional #2 that features three-time defending state champion Beaver Dam. 

In Division 3, there were many changes in Sectional #3 and Sectional #4. Laconia, last year's state runner-up, moves from Sectional #4 to Sectional #3, which features two-time defending state champion Marshall. Lake Mills is among the group of teams joining a now wide-open Sectional #4. 

Division 4 didn't have any major changes that jump out as impacting the playoffs. 

Reigning Division 5 state champion Black Hawk moves from Sectional #3 to Sectional #4. Last season, the Warriors were moved from Sectional #4 to Sectional #3, which helped Fall River advance to the state tournament. Eleva-Strum, Independence and River Ridge, among others, now have a much better chance of reaching the state tournament. 

Division 1

Sectional #1

Additions: Bay Port (Sectional #2), De Pere (Sectional #2), Green Bay Preble (Sectional #2) 

Subtractions: Appleton East (Sectional #2), Neenah (Sectional #2), Oshkosh North (Sectional #2), Oshkosh West (Sectional #2)

Sectional #2

Additions: Appleton East (Sectional #1), DSHA (Sectional #4), Green Bay East (Sectional #2), Neenah (Sectional #1), Oshkosh North (Sectional #1), Oshkosh West (Sectional #1), West Bend West (Division 2)  

Subtractions: Arrowhead (Sectional #4), Bay Port (Sectional #1), De Pere (Sectional #1), Green Bay East (Sectional #1), Green Bay Preble (Sectional #1), Oconomowoc (Sectional #4), Sussex Hamilton (Sectional #4) 

Sectional #3

No changes 

Sectional #4

Additions: Arrowhead (Sectional #2), Oconomowoc (Sectional #2), Sussex Hamilton (Sectional #2)

Subtractions: DSHA (Sectional #2) Waukesha North (D2), Waukesha West (D2), West Allis Central (D2)

Division 2

Sectional #1

Additions: None 

Subtractions: Fox Valley Lutheran (Sectional #2) 

Sectional #2

Additions: Fox Valley Lutheran (Sectional #1), Whitefish Bay (Sectional #4) 

Subtractions: Kewaskum (D3), West Bend West (D1)

Sectional #3

Additions: Waukesha West (D1)

Subtractions: East Troy (D3) 

Sectional #4

Additions: Milwaukee School of Languages (D3), Waukesha North (D1), West Allis Central (D1)

Subtractions: Cristo Rey Jesuit (D3), Whitefish Bay (Sectional #2) 

Division 3

Sectional #1

Additions: Saint Croix Falls (D4)

Subtractions: Stratford (D4), Viroqua (Sectional #3), Westby (Sectional #3)

Sectional #2

Additions: Campbellsport (Sectional #4), Kewaskum (D2)

Subtractions: Cedar Grove-Belgium (D4), Southern Door (D4) 

Sectional #3

Additions: Berlin (Sectional #4), Columbus (Sectional #4), Laconia (Sectional #4), Lomira (Sectional #4), Mayville (Sectional #4), North Fond du Lac (Sectional #4), Omro (Sectional #4), Ripon (Sectional #4), Viroqua (Sectional #1), Waupun (Sectional #4), Wautoma (Sectional #4), Westby (Sectional #1), Winneconne (Sectional #4)

Subtractions: Beloit Turner (Sectional #4), Big Foot (Sectional #4), Clinton (Sectional #4), Edgerton (Sectional #4), Lake Mills (Sectional #4), Lakeside Lutheran (Sectional #4), Martin Luther (Sectional #4), Poynette (D4), Racine St. Catherine's (Sectional #4), Saint Francis (Sectional #3), Saint Thomas More (Sectional #3), Shoreland Lutheran (Sectional #4), Whitewater (Sectional #4)

Sectional #4

Additions: Beloit Turner (Sectional #3), Big Foot (Sectional #3), Clinton (Sectional #3), Cristo Rey Jesuit (D2), East Troy (D2), Edgerton (Sectional #3), Lake Mills (Sectional #3), Lakeside Lutheran (Sectional #3), Martin Luther (Sectional #3), Racine St. Catherine's (Sectional #3), Saint Francis (Sectional #3), Saint Thomas More (Sectional #3), Shoreland Lutheran (Sectional #3), Whitewater (Sectional #3)

Subtractions: Brookfield Academy (D4), Campbellsport (Sectional #2), Milwaukee School of Languages (D2)

Division 4

Sectional #1

Additions: Chequamegon (Sectional #2), Phillips (Sectional #2), Neillsville (Sectional #2)

Subtractions: Augusta (D5), Saint Croix Falls (D3), Webster (D5)

Sectional #2

Additions: Montello (Sectional #3), Princeton/Green Lake (Sectional #3), Stratford (D3) 

Subtractions: Chequamegon (Sectional #1), Phillips (Sectional #1), Neillsville (Sectional #1)

Sectional #3

Additions: Dodgeland (Sectional #4), Horicon (Sectional #4), Johnson Creek (D5), Poynette (D3) 

Subtractions: Montello (Sectional #2), Princeton/Green Lake (Sectional #2) 

Sectional #4

Additions: Brookfield Academy (D3), Cedar Grove-Belgium (D3), Living Word Lutheran (D5), Southern Door (D3)

Subtractions: Dodgeland (Sectional #3), Horicon (Sectional #3), Lourdes Academy (D5) 

Division 5

Sectional #1

Additions: Loyal (Sectional #2), Webster (D4) 

Subtractions: Prentice (Sectional #2), Rib Lake (Sectional #2)

Sectional #2

Additions: Faith Christian (Sectional #4), Prentice (Sectional #1), Rib Lake (Sectional #1) 

Subtractions: Columbus Catholic (Sectional #3), Loyal (Sectional #1), PIttsville (Sectional #3) 

Sectional #3

Additions: Augusta (D4), Columbus Catholic (Sectional #2), Coulee Chirstian/Providence Academy (Did not compete in WIAA tourney in 18-19), Pittsville (Sectional #2) 

Subtractions: Benton (Sectional #4), Black Hawk (Sectional #4), Shullsburg (Sectional #4), Southwestern (Sectional #4) 

Sectional #4

Additions: Benton (Sectional #3), Black Hawk (Sectional #3), Lourdes Academy (D4), Shullsburg (Sectional #3), Southwestern (Sectional #3) 

Subtractions: Faith Christian (Sectional #2), Johnson Creek (D4), Living Word Lutheran (D4), Wisconsin School for the Deaf (not competing in WIAA tourney)

For the latest and most up to date girls' basketball news and recruiting information, follow Norbert on Twitter @NorbertDurst. Email story ideas, recruiting info, etc. to Norbert by clicking here.

Tag(s): News Archive  News  Norbert Durst