The first annual WSN All-State Summer Shootout boys field is set for June 16th at Beaver Dam High School.
When: June 16th, games starting at 9 a.m.
Where: Beaver Dam High School
Beaver Dam High School Address: 500 Gould St, Beaver Dam, WI 53916
Spectator Entry Fee: $5 (Age 14 and under free; college coaches are free as well)
Download the Tourney Machine App and follow along the day of for results.
Pool A
Deforest
Hudson
Kettle Moraine
Sheboygan South
Watertown
Wauwatosa East
Sunday, June 16, 2019 – Beaver Dam High School
9:00 AM Wauwatosa East vs Watertown (Court 1)
9:00 AM DeForest vs Sheboygan South (Court 2)
11:00 AM Kettle Moraine vs DeForest (Court 1)
11:00 AM Hudson vs Sheboygan South (Court 2)
1:00 PM Watertown vs Kettle Moraine (Court 1)
1:00 PM Wauwatosa East vs Hudson (Court 2)
3:00 PM Hudson vs Watertown (Court 1)
3:00 PM Sheboygan South vs Kettle Moraine (Court 2)
3:00 PM DeForest vs Wauwatosa East (Court 3)
Pool B
Beaver Dam
Cedarburg
Milton
South Milwaukee
Xavier
Sunday, June 16, 2019 – Beaver Dam High School
9:00 AM Cedarburg vs Xavier (Court 4)
9:00 AM Beaver Dam vs South Milwaukee (Court 3)
11:00 AM Xavier vs Beaver Dam (Court 3)
11:00 AM Milton vs South Milwaukee (Court 4)
1:00 PM South Milwaukee vs Xavier (Court 3)
1:00 PM Beaver Dam vs Cedarburg (Court 4)
3:00 PM Milton vs Cedarburg (Court 4)
5:00 PM Milton vs Beaver Dam (Court 1)
Pool C
Catholic Memorial
Brookfield Academy
Edgerton
Grafton
Sunday, June 16, 2019 – Beaver Dam High School
9:00 AM Catholic Memorial vs Brookfield Academy (Court 5)
10:00 AM Edgerton vs Grafton (Court 1)
12:00 PM Brookfield Academy vs Edgerton (Court 1)
12:00 PM Catholic Memorial vs Grafton (Court 2)
2:00 PM Grafton vs Brookfield Academy (Court 1)
2:00 PM Catholic Memorial vs Edgerton (Court 2)
Pool D
Lake Country Lutheran
Lake Mills
Richland Center
Sheboygan Lutheran
Sunday, June 16, 2019 – Beaver Dam High School
10:00 AM Lake Mills vs Richland Center (Court 2)
12:00 PM Sheboygan Lutheran vs Lake Country Lutheran (Court 3)
2:00 PM Lake Country Lutheran vs Lake Mills (Court 3)
2:00 PM Sheboygan Lutheran vs Richland Center (Court 4)
4:00 PM Richland Center vs Lake Country Lutheran (Court 1)
4:00 PM Sheboygan Lutheran vs Lake Mills (Court 2)
Pool E
Columbus
Darlington
Winnebago Lutheran
The Prairie School
Sunday, June 16, 2019 – Beaver Dam High School
10:00 AM Columbus vs Darlington (Court 3)
10:00 AM Winnebago Lutheran vs The Prairie School (Court 4)
12:00 PM Darlington vs Winnebago Lutheran (Court 4)
12:00 PM Columbus vs The Prairie School (Court 5)
3:00 PM The Prairie School vs Darlington (Court 5)
4:00 PM Columbus vs Winnebago Lutheran (Court 3)
Pool F
Oakfield
Randolph
Neillsville
Random Lake
Sunday, June 16, 2019 – Beaver Dam High School
10:00 AM Oakfield vs Randolph (Court 5)
11:00 AM Neillsville vs Random Lake (Court 5)
1:00 PM Random Lake vs Oakfield (Court 5)
2:00 PM Neillsville vs Randolph (Court 5)
4:00 PM Randolph vs Random Lake (Court 5)
4:00 PM Neillsville vs Oakfield (Court 4)
Please contact WSN Events Director Colton Wilson at colton.wilson@sportsengine.com with any questions about the tournaments.
Tag(s): News Archive BBB News Colton Wilson WSN Events Tournaments