Join the Buckle Up Phone Down movement! WisDOT challenges Wisconsin to put safety first by taking the two most important actions to prevent or survive a crash. Accept the Buckle Up Phone Down challenge. Use your seat belt every trip and put down the phone when driving. Take the Buckle Up Phone Down pledge!
11:36 pm - The WIAA has released their official playoff qualifying field. There is one slight difference between our projections, with Oconto in and Howards Grove, as the impact of forfeits and replacements games when figuring tiebreakers was difficult to follow.
11:23 pm - We have projected the Football Playoff qualifying field and have a PROJECTED field available. Please note it is not official until the WIAA releases their field.
We will update this article shortly with the methodology we used to determine the field and what WIAA tiebreaker criteria was utilized.
Join in our special Facebook Live event as WSN General Manager Travis Wilson breaks down all the goings-on with the playoff release tonight, provides some reaction and analysis, and answers user questions.
DIVISION 1
Regional A
#8) D.C. Everest (5-4) vs #1) Kimberly (9-0) @Kimberly Friday , 7:00 PM
#7) Neenah (5-4) vs #2) Wausau West (8-1) @Wausau West Friday , 7:00 PM
#6) Hudson (5-4) vs #3) Appleton North (7-2) @Appleton North Friday , 7:00 PM
#5) Chippewa Falls (7-2) vs #4) Stevens Point (7-2) @Stevens Point Friday , 7:00 PM
Regional B
#8) Milwaukee Riverside/Golda Meir (3-6) vs #1) Franklin (9-0) @Franklin Friday , 7:00 PM
#7) Manitowoc Lincoln (4-5) vs #2) Bay Port (8-1) @Bay Port Friday , 7:00 PM
#6) Marquette University (4-5) vs #3) Milwaukee Marshall/Carmen NW/Milw Juneau/Milw Languages
(6-2) @Milwaukee Marshall/Carmen NW/Milw Juneau/Milw Languages Friday , 7:00 PM
#5) Milwaukee Pulaski/Carmen South/Carmen SE (4-3) vs #4) Oak Creek (8-1) @Oak Creek
Friday , 7:00 PM
Regional A
#8) Madison La Follette (3-6) vs #1) Sun Prairie (9-0) @Sun Prairie Friday , 7:00 PM
#7) Oshkosh West (4-5) vs #2) Wisconsin Rapids Lincoln (6-3) @Wisconsin Rapids Lincoln
Friday , 7:00 PM
#6) Madison Memorial (5-4) vs #3) Middleton (6-3) @Middleton Friday , 7:00 PM
#5) Verona (6-3) vs #4) Fond du Lac (5-4) @Fond du Lac Friday , 7:00 PM
Regional B
#8) Janesville Craig (3-6) vs #1) Mukwonago (8-1) @Mukwonago Friday , 7:00 PM
#7) Oconomowoc (5-4) vs #2) Muskego (8-1) @Muskego Friday , 7:00 PM
#6) Milwaukee Hamilton/Audubon Tech (7-2) vs #3) Hamilton (8-1) @Hamilton Friday , 7:00 PM
#5) Kenosha Bradford/Kenosha Reuther (5-4) vs #4) Arrowhead (6-3) @Arrowhead Friday , 7:00
PM
DIVISION 2
Regional A
#8) Marshfield (3-5) vs #1) Waunakee (9-0) @Waunakee Friday , 7:00 PM
#7) Monona Grove (6-3) vs #2) Menomonie (8-1) @Menomonie Friday , 7:00 PM
#6) New Richmond (6-3) vs #3) DeForest (8-1) @DeForest Friday , 7:00 PM
#5) La Crosse Central (7-2) vs #4) River Falls (7-2) @River Falls Friday , 7:00 PM
Regional B
#8) Beaver Dam (4-5) vs #1) De Pere (8-1) @De Pere Friday , 7:00 PM
#7) Slinger (4-4) vs #2) Cedarburg (6-3) @Cedarburg Friday , 7:00 PM
#6) West De Pere (4-5) vs #3) Pulaski (7-2) @Pulaski Friday , 7:00 PM
#5) Kaukauna (6-3) vs #4) Hartford (6-3) @Hartford Friday , 7:00 PM
Regional A
#8) Waukesha West (3-6) vs #1) Union Grove (9-0) @Union Grove Friday , 7:00 PM
#7) Milton (4-5) vs #2) Badger (7-2) @Badger Friday , 7:00 PM
#6) Kettle Moraine (6-3) vs #3) Racine Horlick (5-4) @Racine Horlick Friday , 7:00 PM
#5) Burlington (5-4) vs #4) Waterford (5-4) @Waterford Friday , 7:00 PM
Regional B
#8) Brookfield Central (3-6) vs #1) Homestead (7-2) @Homestead Friday , 7:00 PM
#7) Milwaukee Reagan (7-2) vs #2) Germantown (7-2) @Germantown Friday , 7:00 PM
#6) Brookfield East (6-3) vs #3) Wauwatosa West (7-2) @Wauwatosa West Friday , 7:00 PM
#5) Milwaukee King (6-3) vs #4) Nicolet (6-3) @Nicolet Friday , 7:00 PM
DIVISION 3
Regional A
#8) Hayward/Lac Courte Oreilles (3-6) vs #1) Mosinee (8-1) @Mosinee Friday , 7:00 PM
#7) Onalaska (5-4) vs #2) Mount Horeb/Barneveld (8-1) @Mount Horeb/Barneveld Friday , 7:00
PM
#6) Medford (5-4) vs #3) Rice Lake (7-2) @Rice Lake Friday , 7:00 PM
#5) Rhinelander (8-1) vs #4) Baraboo (7-2) @Baraboo Friday , 7:00 PM
Regional B
#8) Ashwaubenon (3-6) vs #1) LuxemburgCasco (9-0) @LuxemburgCasco Friday , 7:00 PM
#7) Shawano (4-5) vs #2) Menasha (7-2) @Menasha Friday , 7:00 PM
#6) Notre Dame (5-4) vs #3) Fox Valley Lutheran (5-4) @Fox Valley Lutheran Friday , 7:00 PM
#5) Portage (5-4) vs #4) Waupaca (4-4) @Waupaca Friday , 7:00 PM
Regional A
#8) McFarland (4-5) vs #1) Greendale (9-0) @Greendale Friday , 7:00 PM
#7) New Berlin Eisenhower (4-5) vs #2) Fort Atkinson (7-2) @Fort Atkinson Friday , 7:00 PM
#6) Jefferson (6-2) vs #3) Martin Luther (7-2) @Martin Luther Friday , 7:00 PM
#5) Monroe (7-2) vs #4) Whitnall (6-3) @Whitnall Friday , 7:00 PM
Regional B
#8) Milwaukee Madison (3-2) vs #1) Plymouth (9-0) @Plymouth Friday , 7:00 PM
#7) New Berlin West (3-6) vs #2) Whitefish Bay (7-2) @Whitefish Bay Friday , 7:00 PM
#6) Wisconsin Lutheran (6-3) vs #3) Port Washington (6-3) @Port Washington Friday , 7:00 PM
#5) Pewaukee (7-2) vs #4) Grafton (7-2) @Grafton Friday , 7:00 PM
DIVISION 4
Regional A
#8) Mauston (6-3) vs #1) Northwestern (9-0) @Northwestern Friday , 7:00 PM
#7) Saint Croix Central (4-5) vs #2) Ellsworth (8-0) @Ellsworth Friday , 7:00 PM
#6) Altoona (6-3) vs #3) Osceola (8-1) @Osceola Friday , 7:00 PM
#5) Prescott (5-4) vs #4) West Salem (7-1) @West Salem Friday , 7:00 PM
Regional B
#8) AdamsFriendship (4-5) vs #1) Wisconsin Dells (9-0) @Wisconsin Dells Friday , 7:00 PM
#7) Winneconne (5-4) vs #2) Freedom (7-2) @Freedom Friday , 7:00 PM
#6) Little Chute (4-4) vs #3) Oconto Falls (8-1) @Oconto Falls Friday , 7:00 PM
#5) Xavier (5-3) vs #4) Berlin (6-3) @Berlin Friday , 7:00 PM
Regional A
#8) Platteville (3-6) vs #1) Edgewood (9-0) @Edgewood Friday , 7:00 PM
#7) Lakeside Lutheran (4-5) vs #2) Columbus (8-1) @Columbus Friday , 7:00 PM
#6) Kettle Moraine Lutheran (4-5) vs #3) Lake Mills (7-2) @Lake Mills Friday , 7:00 PM
#5) Kewaskum (6-3) vs #4) Lodi (7-2) @Lodi Friday , 7:00 PM
Regional B
#8) Kiel (5-4) vs #1) Catholic Memorial (9-0) @Catholic Memorial Friday , 7:00 PM
#7) Two Rivers (6-3) vs #2) Denmark (7-2) @Denmark Friday , 7:00 PM
#6) Sheboygan Falls (5-4) vs #3) Kohler/Sheboygan Christian/Sheboygan Lutheran (8-1)
@Kohler/Sheboygan Christian/Sheboygan Lutheran Friday , 7:00 PM
#5) Racine Saint Catherine’s (5-4) vs #4) Wrightstown (5-3) @Wrightstown Friday , 7:00 PM
DIVISION 5
Regional A
#8) Spooner (5-4) vs #1) Aquinas (9-0) @Aquinas Friday , 7:00 PM
#7) Westby (5-4) vs #2) Stratford (7-2) @Stratford Friday , 7:00 PM
#6) Saint Croix Falls (5-4) vs #3) Spencer/Columbus Catholic (54) @Spencer/Columbus Catholic
Friday , 7:00 PM
#5) StanleyBoyd (6-3) vs #4) Arcadia (7-1) @Arcadia Friday , 7:00 PM
Regional B
#8) Clintonville (5-4) vs #1) Amherst (9-0) @Amherst Friday , 7:00 PM
#7) Tomahawk (4-5) vs #2) WittenbergBirnamwood (7-1) @WittenbergBirnamwood Friday , 7:00
PM
#6) Chilton (3-6) vs #3) Brillion (8-1) @Brillion Friday , 7:00 PM
#5) Southern Door (8-1) vs #4) Kewaunee (7-2) @Kewaunee Friday , 7:00 PM
Regional A
#8) River Valley (5-4) vs #1) Marshall (9-0) @Marshall Friday , 7:00 PM
#7) Watertown Luther Prep (5-4) vs #2) Brodhead/Juda (9-0) @Brodhead/Juda Friday , 7:00 PM
#6) Prairie du Chien (5-4) vs #3) Richland Center (6-3) @Richland Center Friday , 7:00 PM
#5) Poynette (5-3) vs #4) Belleville (7-2) @Belleville Friday , 7:00 PM
Regional B
#8) New Holstein (4-5) vs #1) Lake Country Lutheran (9-0) @Lake Country Lutheran Friday , 7:00
PM
#7) Winnebago Lutheran (5-4) vs #2) Racine Lutheran (7-2) @Racine Lutheran Friday , 7:00 PM
#6) University School of Milwaukee (6-3) vs #3) Campbellsport (7-2) @Campbellsport Friday
, 7:00 PM
#5) Mayville (7-2) vs #4) Brookfield Academy (6-3) @Brookfield Academy Friday , 7:00 PM
DIVISION 6
Regional A
#8) Fall Creek (4-5) vs #1) Durand (8-1) @Durand Friday , 7:00 PM
#7) Grantsburg (6-3) vs #2) Augusta (9-0) @Augusta Friday , 7:00 PM
#6) Cadott (5-4) vs #3) Unity (7-1) @Unity Friday , 7:00 PM
#5) Boyceville (7-2) vs #4) Cumberland (8-1) @Cumberland Friday , 7:00 PM
Regional B
#8) Oconto (4-5) vs #1) Colby (9-0) @Colby Friday , 7:00 PM
#7) Bonduel (5-4) vs #2) Markesan (8-1) @Markesan Friday , 7:00 PM
#6) Auburndale (6-3) vs #3) Necedah (6-2) @Necedah Friday , 7:00 PM
#5) Crivitz (6-3) vs #4) Abbotsford (6-3) @Abbotsford Friday , 7:00 PM
Regional A
#8) Benton/Scales Mound IL/Shullsburg (3-6) vs #1) Darlington (8-1) @Darlington Friday , 7:00
PM
#7) Lancaster (4-5) vs #2) Luther (5-4) @Luther Friday , 7:00 PM
#6) Whitehall (5-3) vs #3) Cuba City (7-2) @Cuba City Friday , 7:00 PM
#5) Mondovi (5-4) vs #4) MelroseMindoro (5-4) @MelroseMindoro Friday , 7:00 PM
Regional B
#8) Fall River/Rio (4-5) vs #1) Kenosha St. Joseph Catholic (9-0) @Kenosha St. Joseph Catholic
Friday , 7:00 PM
#7) Mineral Point (4-5) vs #2) Cedar GroveBelgium (8-1) @Cedar GroveBelgium Friday , 7:00
PM
#6) Ozaukee (4-5) vs #3) Saint Mary's Springs (7-2) @Saint Mary's Springs Friday , 7:00 PM
#5) Pardeeville (5-3) vs #4) Waterloo (7-2) @Waterloo Friday , 7:00 PM
DIVISION 7
Regional A
#8) BlairTaylor (4-5) vs #1) Regis (9-0) @Regis Friday , 7:00 PM
#7) Webster (5-4) vs #2) Spring Valley (7-2) @Spring Valley Friday , 7:00 PM
#6) Elmwood/Plum City (4-5) vs #3) Pepin/Alma (7-1) @Pepin/Alma Friday , 7:00 PM
#5) Glenwood City (5-4) vs #4) Turtle Lake (5-3) @Turtle Lake Friday , 7:00 PM
Regional B
#8) Loyal (4-5) vs #1) Hurley (9-0) @Hurley Friday , 7:00 PM
#7) New Lisbon (6-3) vs #2) Coleman (9-0) @Coleman Friday , 7:00 PM
#6) Assumption (6-3) vs #3) Pacelli (8-0) @Pacelli Friday , 7:00 PM
#5) IolaScandinavia (7-2) vs #4) Edgar (7-2) @Edgar Friday , 7:00 PM
Regional A
#8) WauzekaSteuben/Seneca (4-5) vs #1) Highland (9-0) @Highland Friday , 7:00 PM
#7) De Soto (6-3) vs #2) Cashton (7-2) @Cashton Friday , 7:00 PM
#6) Ithaca (6-3) vs #3) Bangor (7-1) @Bangor Friday , 7:00 PM
#5) Potosi/Cassville (8-1) vs #4) River Ridge (7-2) @River Ridge Friday , 7:00 PM
Regional B
#8) CambriaFriesland (5-4) vs #1) Hilbert (8-1) @Hilbert Friday , 7:00 PM
#7) Johnson Creek (6-3) vs #2) Reedsville (8-1) @Reedsville Friday , 7:00 PM
#6) Catholic Central (6-3) vs #3) Lourdes Academy (8-1) @Lourdes Academy Friday , 7:00 PM
#5) Randolph (7-2) vs #4) Black Hawk/Warren IL (6-3) @Black Hawk/Warren IL Friday , 7:00 PM
Team | Enrollment | Projected Division | Conference |
---|---|---|---|
Milwaukee Marshall/Carmen NW/Milw Juneau/Milw Languages | 2578 | 1 | Milwaukee-Richardson |
Milwaukee Riverside/Golda Meir | 2552 | 1 | Milwaukee-Richardson |
Sun Prairie | 2520 | 1 | Big Eight |
Milwaukee Pulaski/Carmen South/Carmen SE | 2306 | 1 | Milwaukee-Blackbourn |
Middleton | 2283 | 1 | Big Eight |
Madison Memorial | 2183 | 1 | Big Eight |
Oak Creek | 2113 | 1 | Southeast |
Arrowhead | 2088 | 1 | Classic Eight |
Stevens Point | 2028 | 1 | VFA |
Fond du Lac | 2018 | 1 | FVA |
Kenosha Bradford/Kenosha Reuther | 2014 | 1 | Southeast |
Neenah | 2014 | 1 | FVA |
Bay Port | 1899 | 1 | FRCC-North |
Marquette University | 1844 | 1 | Greater Metro |
Hudson | 1832 | 1 | Big Rivers |
Milwaukee Hamilton/Audubon Tech | 1802 | 1 | Milwaukee-Richardson |
D.C. Everest | 1771 | 1 | VFA |
Appleton North | 1735 | 1 | FVA |
Janesville Craig | 1714 | 1 | Badger-Large |
Muskego | 1688 | 1 | Classic Eight |
Oconomowoc | 1682 | 1 | Classic Eight |
Verona | 1676 | 1 | Big Eight |
Oshkosh West | 1675 | 1 | FVA |
Mukwonago | 1653 | 1 | Classic Eight |
Madison La Follette | 1602 | 1 | Big Eight |
Kimberly | 1586 | 1 | FVA |
Franklin | 1547 | 1 | Southeast |
Manitowoc Lincoln | 1507 | 1 | FRCC-South |
Wisconsin Rapids Lincoln | 1482 | 1 | VFA |
Sussex Hamilton | 1462 | 1 | Greater Metro |
Chippewa Falls | 1455 | 1 | Big Rivers |
Wausau West | 1445 | 1 | VFA |
Milwaukee King | 1441 | 2 | Milwaukee-Richardson |
Racine Horlick | 1409 | 2 | Southeast |
De Pere | 1395 | 2 | FRCC-North |
Milwaukee Reagan | 1385 | 2 | Milwaukee-Blackbourn |
Waunakee | 1356 | 2 | Badger-Large |
Germantown | 1352 | 2 | Greater Metro |
Brookfield East | 1345 | 2 | Greater Metro |
Badger | 1339 | 2 | Southern Lakes |
Hartford Union | 1331 | 2 | North Shore |
Kettle Moraine | 1298 | 2 | Classic Eight |
Homestead | 1270 | 2 | North Shore |
Marshfield | 1219 | 2 | VFA |
Kaukauna | 1208 | 2 | FVA |
Pulaski | 1196 | 2 | FRCC-North |
Waukesha West | 1191 | 2 | Classic Eight |
Brookfield Central | 1146 | 2 | Greater Metro |
Monona Grove | 1146 | 2 | Badger-Small |
Milton | 1102 | 2 | Badger-Large |
River Falls | 1097 | 2 | Mississippi Valley |
Beaver Dam | 1094 | 2 | Badger-Large |
Nicolet | 1090 | 2 | North Shore |
Cedarburg | 1072 | 2 | North Shore |
La Crosse Central | 1059 | 2 | Mississippi Valley |
West De Pere | 1046 | 2 | FRCC-North |
Burlington | 1044 | 2 | Southern Lakes |
Wauwatosa West | 1039 | 2 | Parkland |
Waterford | 1034 | 2 | Southern Lakes |
Slinger | 1032 | 2 | North Shore |
Menomonie | 1027 | 2 | Big Rivers |
DeForest | 1014 | 2 | Badger-Large |
Union Grove | 993 | 2 | Southern Lakes |
New Richmond | 991 | 2 | Big Rivers |
Ashwaubenon | 981 | 3 | FRCC-North |
Fort Atkinson | 980 | 3 | Badger-Small |
Whitefish Bay | 975 | 3 | North Shore |
Onalaska | 951 | 3 | Mississippi Valley |
Greendale | 942 | 3 | Woodland |
Mount Horeb/Barneveld | 913 | 3 | Badger-Small |
Baraboo | 911 | 3 | Badger-Small |
Menasha | 910 | 3 | FRCC-South |
Wisconsin Lutheran | 883 | 3 | Woodland |
Pewaukee | 866 | 3 | Parkland |
Whitnall | 831 | 3 | Woodland |
Port Washington | 796 | 3 | East Central |
Shawano Community | 794 | 3 | Bay |
Rhinelander | 792 | 3 | Great Northern |
Notre Dame | 780 | 3 | FRCC-South |
McFarland | 763 | 3 | Rock Valley |
Portage | 753 | 3 | Badger-Small |
New Berlin West | 748 | 3 | Parkland |
Milwaukee Madison | 743 | 3 | Milwaukee-Blackbourn |
New Berlin Eisenhower | 732 | 3 | Parkland |
Plymouth | 728 | 3 | East Central |
Rice Lake | 726 | 3 | Big Rivers |
Monroe | 717 | 3 | Rock Valley |
Grafton | 692 | 3 | Woodland |
Hayward/Lac Courte Oreilles | 674 | 3 | Great Northern |
Medford | 667 | 3 | Great Northern |
Fox Valley Lutheran | 658 | 3 | Bay |
Mosinee | 618 | 3 | Great Northern |
Luxemburg-Casco | 603 | 3 | North Eastern |
Jefferson | 597 | 3 | Rock Valley |
Martin Luther | 593 | 3 | Metro Classic |
Waupaca | 591 | 3 | Bay |
Kewaskum | 568 | 4 | East Central |
Wisconsin Dells | 549 | 4 | South Central |
Catholic Memorial | 547 | 4 | Parkland |
West Salem | 539 | 4 | Mississippi Valley |
Winneconne | 537 | 4 | Bay |
Freedom | 535 | 4 | North Eastern |
Kettle Moraine Lutheran | 522 | 4 | East Central |
Osceola | 518 | 4 | Middle Border |
Two Rivers | 516 | 4 | Eastern Wisconsin |
Little Chute | 507 | 4 | North Eastern |
Mauston | 507 | 4 | South Central |
Xavier | 500 | 4 | Bay |
Edgewood | 499 | 4 | Rock Valley |
Lake Mills | 496 | 4 | Capitol |
Berlin | 495 | 4 | East Central |
Ellsworth | 488 | 4 | Middle Border |
Altoona | 486 | 4 | Coulee |
Saint Croix Central | 486 | 4 | Middle Border |
Denmark | 483 | 4 | North Eastern |
Kohler/Sheboygan Christian/Sheboygan Lutheran | 479 | 4 | Eastern Wisconsin |
Sheboygan Falls | 478 | 4 | East Central |
Platteville | 471 | 4 | SWC |
Racine Saint Catherine’s | 467 | 4 | Metro Classic |
Oconto Falls | 465 | 4 | Northwoods |
Lodi | 450 | 4 | Capitol |
Wrightstown | 445 | 4 | North Eastern |
Adams-Friendship | 435 | 4 | South Central |
Columbus | 433 | 4 | Capitol |
Kiel | 430 | 4 | Eastern Wisconsin |
Prescott | 429 | 4 | Middle Border |
Lakeside Lutheran | 428 | 4 | Capitol |
Northwestern | 419 | 4 | Heart O’North |
Campbellsport | 417 | 5 | Flyway |
University School of Milwaukee | 410 | 5 | Metro Classic |
River Valley | 408 | 5 | SWC |
Clintonville | 401 | 5 | Packerland |
Richland Center | 400 | 5 | SWC |
Watertown Luther Prep | 397 | 5 | Capitol |
Brodhead/Juda | 393 | 5 | SWC |
Arcadia | 387 | 5 | Coulee |
Chilton | 382 | 5 | Eastern Wisconsin |
Tomahawk | 372 | 5 | Northwoods |
Prairie du Chien | 371 | 5 | SWC |
Mayville | 369 | 5 | Flyway |
Spooner | 359 | 5 | Heart O’North |
Amherst | 347 | 5 | CWC-Large |
Lake Country Lutheran | 347 | 5 | Metro Classic |
Brillion | 339 | 5 | Eastern Wisconsin |
New Holstein | 337 | 5 | Eastern Wisconsin |
Southern Door | 335 | 5 | Packerland |
Saint Croix Falls | 333 | 5 | Heart O’North |
Spencer/Columbus Catholic | 333 | 5 | CWC-Large |
Stanley-Boyd | 330 | 5 | Cloverbelt |
Kewaunee | 324 | 5 | Packerland |
Westby | 324 | 5 | Coulee |
Brookfield Academy | 323 | 5 | Midwest Classic |
Racine Lutheran | 318 | 5 | Midwest Classic |
Wittenberg-Birnamwood | 317 | 5 | CWC-Large |
Poynette | 312 | 5 | South Central |
Winnebago Lutheran Academy | 309 | 5 | Flyway |
Belleville | 303 | 5 | SWAL |
Aquinas | 302 | 5 | Coulee |
Stratford | 301 | 5 | CWC-Large |
Marshall | 298 | 5 | Eastern Suburban |
Cedar Grove-Belgium | 297 | 6 | Big East |
Durand | 295 | 6 | Cloverbelt |
Cumberland | 290 | 6 | Heart O’North |
Lancaster | 290 | 6 | SWAL |
Saint Mary's Springs | 288 | 6 | Flyway |
Unity | 285 | 6 | Lakeland |
Oconto | 284 | 6 | Packerland |
Colby | 281 | 6 | Marawood |
Fall River/Rio | 275 | 6 | Trailways |
Mondovi | 272 | 6 | Cloverbelt |
Markesan | 271 | 6 | Eastern Suburban |
Darlington | 264 | 6 | SWAL |
Waterloo | 259 | 6 | Eastern Suburban |
Bonduel | 254 | 6 | Packerland |
Cadott | 245 | 6 | Dunn-St. Croix |
Benton/Scales Mound IL/Shullsburg | 243 | 6 | Six Rivers |
Cuba City | 242 | 6 | SWAL |
Fall Creek | 237 | 6 | Cloverbelt |
Luther | 237 | 6 | Scenic Bluffs |
Pardeeville | 237 | 6 | Eastern Suburban |
Melrose-Mindoro | 234 | 6 | Dairyland |
Kenosha St. Joseph Catholic | 233 | 6 | Midwest Classic |
Necedah | 231 | 6 | Scenic Bluffs |
Whitehall | 230 | 6 | Dairyland |
Auburndale | 227 | 6 | Marawood |
Mineral Point | 227 | 6 | SWAL |
Abbotsford | 222 | 6 | Marawood |
Grantsburg | 219 | 6 | Lakeland |
Ozaukee | 217 | 6 | Big East |
Augusta | 215 | 6 | Dairyland |
Crivitz | 214 | 6 | Northwoods |
Boyceville | 207 | 6 | Dunn-St. Croix |
Cashton | 204 | 7 | Scenic Bluffs |
Spring Valley | 204 | 7 | Dunn-St. Croix |
Coleman | 202 | 7 | Northwoods |
Iola-Scandinavia | 200 | 7 | CWC-Small |
Regis | 198 | 7 | Cloverbelt |
Black Hawk/Warren IL | 197 | 7 | Six Rivers |
Webster | 196 | 7 | Lakeland |
Elmwood/Plum City | 190 | 7 | Dunn-St. Croix |
Glenwood City | 188 | 7 | Dunn-St. Croix |
Johnson Creek | 187 | 7 | Trailways |
River Ridge | 187 | 7 | Six Rivers |
Randolph | 185 | 7 | Trailways |
Reedsville | 182 | 7 | Big East |
Bangor | 181 | 7 | Scenic Bluffs |
Hurley | 181 | 7 | Lakeland |
New Lisbon | 180 | 7 | Scenic Bluffs |
Blair-Taylor | 179 | 7 | Dairyland |
Edgar | 175 | 7 | Marawood |
Potosi/Cassville | 172 | 7 | Six Rivers |
Pacelli | 168 | 7 | CWC-Small |
Lourdes Academy | 166 | 7 | Trailways |
Hilbert | 158 | 7 | Big East |
Loyal | 155 | 7 | CWC-Small |
Wauzeka-Steuben/Seneca | 153 | 7 | Ridge & Valley |
Ithaca | 141 | 7 | Ridge & Valley |
Pepin/Alma | 141 | 7 | Dairyland |
Assumption | 138 | 7 | CWC-Small |
De Soto | 136 | 7 | Ridge & Valley |
Catholic Central | 128 | 7 | Midwest Classic |
Turtle Lake | 121 | 7 | Dunn-St. Croix |
Cambria-Friesland | 105 | 7 | Trailways |
Highland | 92 | 7 | Ridge & Valley |
Travis Wilson serves as the WisSports.net General Manager, Football Editor, and contributing writer for other parts of the site. Wilson was selected as part of the Sports 40 Under 40 list by Coach & AD Magazine and the National High School Athletic Coaches Association for 2019. The Wisconsin Football Coaches Association (WFCA) named Travis the 2015 recipient of the Dave McClain Distinguished Service Award. He currently serves on the WFCA Executive Board and is a member of the Executive Board of the Wisconsin Basketball Coaches Association. A graduate of Richland Center High School and Mount Mercy College in Cedar Rapids, Iowa, Travis was a three-sport athlete in high school (football, baseball, basketball), inducted to the Richland Center High School Hall of Fame in 2023, and currently resides in Reedsburg. You can follow him on Twitter at @travisWSN.
For the latest and most up to date football news and recruiting information, follow Travis on Twitter @travisWSN. Email story ideas, recruiting info, etc. to Travis at travis(at)wissports.net.