As the 2011 girls volleyball season dew to a close last week at the Resch Center in Green Bay, we're now compiling our All-Conference Lists and sifting through some missing league scores.
Following is a
---
KEY:
CAPS – Clinched at least a share of the dual season title
BOLD – Clinched dual title outright
---
Badger North
Champion: SAUK PRAIRIE (10-2)
Missing Scores:
All-Conference Teams
Badger South: MILTON (12-0)
Bay: LUXEMBURG-CASCO (8-0)
Big Eight: VERONA (9-0)
Big Rivers: EAU CLAIRE NORTH (6-0)
Capitol North: LAKESIDE LUTHERAN (10-0)
Capitol South: WISCONSIN HEIGHTS (10-0)
Central Lakeshore: OOSTBURG (8-0)
Central Wisconsin Eight: WITTENBERG-BIRNAMWOOD (7-0)
-- Tournament Champion: Wittenberg-Birnamwood
Central Wisconsin Ten: TIGERTON (9-0)
-- Tournament Champion: Tigerton
Classic Eight: CATHOLIC MEMORIAL (7-0)
Cloverbelt East: OWEN-WITHEE (9-0)
Cloverbelt West: REGIS (7-0)
-- Crossover Champion: Regis
Coulee: ARCADIA (11-1)
Dairyland: COCHRANE-FOUNTAIN CITY (9-0)
Dunn-St. Croix: MONDOVI (9-0)
Eastern Valley: BERLIN & LITTLE CHUTE (7-1)
Eastern Wisconsin: Plymouth (9-1), Kewaskum (8-1), Waupun (5-1), New Holstein (2-4)
Saturday: EWC Quads @ Campbellsport & Kewaskum
Missing: Waupun, Kiel, New Holstein @ Two Rivers EWC Quad (8/25), Kewaskum @ Waupun (10/11)
Flyway: KETTLE MORAINE LUTHERAN (8-0)
Fox River Classic: DE PERE & NOTRE DAME (10-1)
Fox Valley Association: NEENAH (9-0)
Great Northern: TOMAHAWK (12-0)
Greater Metro: MENOMONEE FALLS (7-0)
Heart O’North: Barron (8-2), Hayward (9-3), Bloomer (10-4), Ladysmith (7-5)
Missing: Results from HON Conference Tourney #1 (10/8) and #2 (10/13)
Indianhead East: MELLEN (5-0)
Indianhead West: WASHBURN (5-0)
-- Crossover Champion: Washburn
Lake Superior: SUPERIOR (7-0, 24 pts.)
Lakeland Central: CAMERON (12-0)
Lakeland East: LAKE HOLCOMBE & WINTER (11-1)
Lakeland West: GRANTSBURG (12-0)
Marawood North: ATHENS (6-0)
Marawood South: MARATHON (6-0)
Marinette & Oconto: WAUSAUKEE (14-2)
Middle Border: BALDWIN-WOODVILLE & SOMERSET (6-1)
Midwest Classic North: LIVING WORD LUTHERAN (8-0)
Midwest Classic South: RACINE ST. CATHERINE'S (8-0)
Milwaukee City Blue: MILWAUKEE MADISON/NORTHWEST (5-0)
Milwaukee City Gold: King (5-0), Languages/Marshall (4-1)
Missing: King @ Vincent (9/7), Pulaski/Arts @ Languages/Marshall (10/13)
Mississippi Valley: LA CROSSE CENTRAL (11-1)
North Shore: NICOLET (7-0)
Northern Lakes: FLORENCE (9-0)
Olympian: MANITOWOC LUTHERAN (9-0)
Packerland: KEWAUNEE (7-0)
Ridge & Valley: DE SOTO & NORTH CRAWFORD (6-1)
Rock Valley North: EAST TROY (10-0)
Rock Valley South: BIG FOOT (10-0)
Scenic Bluffs: HILLSBORO (14-0)
Six Rivers East: MONTICELLO (10-1)
Missing: Pecatonica @ Monticello (10/13)
Six Rivers West: POTOSI & RIVER RIDGE (11-1)
South Central: WISCONSIN DELLS (9-1)
Southeast: KENOSHA TREMPER (7-0)
Southern Lakes: BURLINGTON (7-0)
Southwest Wisconsin: LANCASTER, PLATTEVILLE & RICHLAND CENTER (8-2)
SWAL: FENNIMORE & SOUTHWESTERN (11-1)
Trailways North: OSHKOSH LOURDES (9-0) -- All Conference Teams
Trailways South: DEERFIELD (8-0) -- All Conference Teams
-- Tournament Champion: Deerfield
Wisconsin Little Ten: WATERTOWN (13-1)
-- All Conference
Wisconsin Valley: MERRILL (11-1)
Woodland Black: NEW BERLIN EISENHOWER (5-0)
Woodland Blue: NEW BERLIN WEST (6-0)
Tag(s): News