The Wisconsin Baseball Coaches Association has announced its 2018 Summer Baseball All-State Team.
1st TEAM
PITCHERS
Sam Treffort – Sr. – Pius XI
Max Herro – Sr. – Kettle Moraine
CATCHER
Gino D’Alessio – Sr. – Pius XI
INFIELDERS
Alex Binelas – Sr. – Oak Creek
Jonathan Wizner – Jr. Germantown
Owen Jonas – Jr. – Whitefish Bay
Kyle Abatto – Sr. – Kettle Moraine
OUTFIELDERS
Drew Leszczynski – Jr. – Brookfield Central
Pat Nau – Jr. – Whitefish Bay
Tony Steger – Sr. Kewaskum
UTILITY/DH
Nate Strelka – Sr. – Kettle Moraine
CO-PLAYERS OF THE YEAR
Alex Binelas – Oak Creek & Gino D’Alessio – Pius XI
COACH OF THE YEAR
Kevin Kehoss – Pius XI
ASSISTANT COACH OF THE YEAR
John Strohbusch – Greendale
2nd TEAM
PITCHERS
Ben Ellifson – Sr. – Oak Creek
Holden Reilly – Sr. – Plymouth
CATCHER
Matt Miller – Sr. – Sussex Hamilton
INFIELDERS
Nick Paget – Jr. – New Berlin West
Ryan Mazza – Jr. – Brookfield East
Evan Albrecht – Sr. – West Bend West
Blake Hall – Soph. – Random Lake
OUTFIELDERS
Logan Rupnow – Jr. – West Bend West
Travis Huiras – Sr. – Random Lake
Taylor Struve – Sr. – Plymouth
UTILITY/DH
Lucas Christenson – Jr. – Kewaskum
ALL-STATE HONORABE MENTION
Isaac Dirker – Sr. – Howards Grove
T J Driver – Sr. – Pius XI
T Y Landgraf – Sr. – Random Lake
Will Birkholz – Jr – Plymouth
Jack Pawlak – Sr. – Grafton
Eli Campbell – Sr. – South Milwaukee
Eric Reinemann – Sr. – Howards Grove
Ftankie Cistaro – Sr. – Muskego
Jacob Devorkin – Soph. – Nicolet
Joe Steinhardt – Jr. – Plymouth
Riley Garczynski – Jr. – Marquette
Nic Koenig – Jr. – Howards Grove
Collin Dorow – Sr. – Mukwonago
Tommy Howard – Sr. – Menomonee Falls
Sean Sanchez – Jr. – Greendale
Teddy Schnell – Jr. – New Holstein
Austin Conrad – Jr. – Kiel
ACADEMIC ALL-STATE (3.75 & higher)
1st TEAM (45)
Jared Antonneau – Cedarburg
Logan Rupnow – West Bend West
Jack Pawlak – Grafton
Owen Jonas – Whitefish Bay
Carson Kimple – Whitefish Bay
Patrick Nau – Whitefish Bay
Jaren Yoder – Nicolet
Eric Reinemann – Howards Grove
Travis Huiras – Random Lake
Austin Kruk – West Allis Central
Evan Barbian – West Allis Central
Gino D’Alessio – Pius XI
T J Driver – Pius XI
Luc Leszczynski – Pius XI
Ben Seaman – West Bend East
John May – Kewaskum
Jared Chesak – Kewaskum
Will Birkholz – Plymouth
Jared Petrie – Sheboygan Falls
Brandon Senglaub – Sheboygan Falls
Teddy Schnell – New Holstein
Brad Schroeder – New Holstein
Zach Heckman – Brookfield Central
Sam Tallmadge – Brookfield Central
Max Alba – Franklin
Spenser Kent – Franklin
Ben Brandenburg – Germantown
Colten Thomas – Germantown
Matt Miller – Sussex Hamilton
T Y Olejnik – Sussex Hamilton
Will Geels – Sussex Hamilton
Hunter Slaats – Sussex Hamilton
Niko Kerschner – Marquette
Tommy Howard – Menomonee Falls
Dayne Fuiten – Menomonee Falls
Cory Dreier – Menomonee Falls
Kyle Abatto – Kettle Moraine
Teig Chase – Kettle Moraine
Max Herro – Kettle Moraine
Drew Iverson – Muskego
Frankie Cistaro – Muskego
Zach Schulz – Muskego
Chimere Dike – Waukesha North
Josh Brauer – Waukesha North
Calvin Nowak – Waukesha South
ACADEMIC ALL-STATE (3.5-3.74)
ALL DISTRICT (26)
Jake Goodman – Nicolet
Sam Treffert – Pius XI
Kyle Yochem – West Bend East
Holden Reilly – Plymouth
Matt Pohl – Plymouth
Joe Steinhardt – Plymouth
Austin Conrad – Kiel
Trace Woepse – Kiel
Michael Endries – Kiel
Max Meves – Brookfield Central
Jonathan Wizner – Germantown
Joe Seymour – Germantown
Cade Berendt – Germantown
Justin Knodl – Germantown
Sean O’Brien – Marquette
Ryan Hubley – Marquette
Riley Garczynski – Marquette
Ryan Spalding – Menomonee Falls
Joey DiTorrice – West Allis Nathan Hale
Danny Tabaska – West Allis Nathan Hale
Bryce Konitzer – Mukwonago
Rob Zolecki – Muskego
Ryan Mass – Muskego
Bill Spiers – Waukesha North
Johnny Kelliher - Waukesha North
Elijah McGrain – Waukesha West
Tag(s): News News Archive Norbert Durst